Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

Zavarbaejtő Facebook-poszttal fenyegette meg az amerikaiakat Deutsch Tamás

Mi már hazaküldtük a tatárokat, a törököket, az osztrákokat, a németeket és végül a ruszkikat is.

Óvatosan, Mr. Pressman! Ennyi.

Ezzel szúrt oda David Pressman amerikai nagykövetnek a Facebookon Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő. A Deutsch főnöke, Orbán Viktor által korábban "présembernek" titulált diplomata azzal vívta ki a fenyegetést, hogy szerdán bejelentette: szankció alá vonja az Egyesült Államok a Budapesten működő Nemzetközi Beruházási Bankot és annak három vezetőjét, közte Laszlóczki László alelnököt.

Pressman indoklása nagyon röviden annyi volt, hogy a mindenki által "orosz kémbanknak" titulált, egyébként jó ideje tetszhalott állapotban levő fejlesztési bankkal kapcsolatban jó ideje figyelmeztették a magyar kormányt, amaz mégsem változtatott álláspontján. És úgy tűnt nem is fog: a Fidesz több prominense, köztük Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is azt hajtogatta: "kéretik nem gyarmatként tekinteni ránk".

A nagykövet bejelentése után azonban egy nap sem telt el, és a magyar kormány közölte: kivonul a bankból - ebbe nehéz nem azt belelátni, hogy a Fidesz mégiscsak elfogadta az amerikaiak érvelését, vagy legalábbis nem ítélte a bankot annyira fontosnak, hogy hasonló szankciókat vállaljon fel. Orbán pénteken már arról beszélt a Kossuth rádióban, hogy az USA "a barátunk, nem csak a szövetségesünk", ezért a legszorosabb baráti viszonyra törekszünk vele, nem sokkal később pedig Novák Katalin államfő üdvözölte Magyarország kilépését a Nemzetközi Beruházási Bankból.

Deutsch viszont a jelek szerint lemaradt egy kicsit, és úgy döntött, szombat reggel 30 ezer Facebook-követőjének megmutatja, a magyar kormánypárt tud bátor is lenni az amerikaiakkal szemben. Mindez persze semmi ahhoz képest, hogy 1941-ben Bárdossy László miniszterelnök hadat üzent az Egyesült Államoknak, de abszurditásban azért felveszi a versenyt vele.

Már csak azért is, mert - mint kommentelői is felhívják rá a figyelmet - a tatárokat egyáltalán nem küldtük haza, azok egyszerűen elvonultak, miután végigtarolták az országot. A török hódoltság végéhez is több köze volt a Habsburgoknak, mint a magyaroknak, a Habsburg-ház szétesését sem lehet a magyarok számlájára írni, az oroszok kiűzésében pedig legfeljebb az erről Nagy Imre temetésén, 1989 júniusában szónokló Orbán Viktor hihetett - a részleges csapatkivonás addigra már megkezdődött egy államközi szerződés alapján, később a teljes kivonásról is Moszkva és a (rendszerváltás előtti) magyar kormány egyezett meg.

És azt már meg sem említettük, hogy az 1956-os forradalom jelszavaként elhíresült "Ruszkik haza!" felirattal jelenleg egy amerikai pénzből finanszírozott plakátkampánynak köszönhetően találkozhatunk, a magyar kormány nem sűrűn emlegeti a rigmust.