-1° Budapest
2024 november 26., kedd
image

Vízből és napfényből termel energiát az új mesterséges levél

Régóta dolgoznak már azon, hogy a növények energiatermelési mechanizmusát valahogyan lemásolják. Ezen az elven működnek például a napelemek is. A Cambridge-i Egyetem tudósai nemrég egy új megközelítéssel álltak elő.

A Nature-ben megjelent publikációjuk szerint egy olyan egységet építettek, amely képes lemásolni a növények működését. Nem napelemről, sokkal inkább egy úszó üzemanyagcelláról van szó, ami a nap és a víz energiáját használja fel arra, hogy üzemanyagot termeljen.

Virgil Andrei, a tanulmány társszerzője a Gizmodónak úgy nyilatkozott, az eszköz a növényi levelekhez hasonló módon működik, ám cukrok helyett hasznos kémiai elemeket állít elő.

Az eszköz a napfényt arra használja fel, hogy kémiai reakciókat indítson be. Ebben az esetben ez a folyékony üzemanyaghoz szükséges komponenseket jelenti. A fotoszintetizálás folyamatát két ólom-perovszkit cella segíti elő, amely segítségével a szintézisgáz építőelemeit alkotja meg a rendszer.

A szintézisgáz ebben az esetben a hidrogén és a szén-monoxid kombinációját jelenti, és az iparban gyakran használják üzemanyagként. Az anyagnak arra is jó esélye van, hogy hosszú távon átvegye a helyét a jóval környezetszennyezőbb üzemanyagoknak, amiket az autók vagy a repülőgépek használnak.

A mostani fejlesztés lényege, hogy a szintézisgáz előállításához nem kell semmilyen fosszilis tüzelőanyag (normál esetben ugyanis azok segítségével állítják elő).

A kutatók 2019-ben már elkészítették a levél prototípusát, ám az még nehéz és nagy volt, így az alkalmazási területe meglehetősen korlátozott volt. Most egy ultrakönnyű verziót fejlesztettek, ami így segíthet majd abban, hogy elterjedtebbé váljon a technológia.

Jelenleg még ez a verzió is csak prototípusként működik, de az előzetes tesztek eredményei ígéretesnek tűnnek.