Visszautasította az Alkotmánybíróság a Ryanair keresetét
Az Alkotmánybíróság (Ab) visszautasította a Ryanair alkotmányjogi panaszát – vette észre a 24.hu. A légitársaság tavaly júliusban fordult a testülethez, mert megítélése szerint a kormány extraprofitadónak nevezett utasadója sérti az arányos közteherviseléshez való jogát.
A kormányrendelet értelmében tavaly júliustól az átszálló utasokat kivéve minden, Magyarországról induló utas után meg kell fizetni. Az összege 3900 vagy 9750 forint az úti céltól függően.
Az indoklás (pdf) szerint az Alkotmánybíróságnak nincsen hatásköre a panasz vizsgálatára. A lap emlékeztetett: ennek oka az, hogy 2010-es kormányra kerülése után a Fidesz-KDNP szűkítette a testület jogkörét, hogy amíg az államadósság meghaladja a GDP felét, a költségvetésről, a központi adónemekről, illetékekről és járulékokról szóló törvények alaptörvénnyel való összhangját kizárólag az élethez és az emberi méltósághoz való joggal, a személyes adatok védelméhez való joggal, a gondolat, a lelkiismeret és a vallás szabadságához való joggal és a magyar állampolgársághoz kapcsolódó jogokkal összefüggésben vizsgálhatja felül.
A Ryanair az extraprofitadót az utasokra hárította, emiatt Budapest Főváros Kormányhivatala 300 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki rá.