Visszahívtak több szemcseppet Amerikában, miután vakságot és szemsérülést jelentettek
Pseudomonas aeruginosa – ez a megnevezése annak a bakteriális, az emberi szemet érintő fertőzésnek, amit a BBC beszámolója szerint amerikai egészségügyi tisztségviselők 16 államban 68 betegnél azonosítottak. A páciensekben egy közös van a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szerint: mindannyian szemcsepp, vagy műkönny készítményeket használtak.
A CDC jelentésében azt írta: a fertőzés miatt egy ember meghalt, nyolcan pedig elvesztették a látásukat, négyük szemét műtéttel kellett eltávolítani a fertőzés után. A jelentés tíz különböző szemcsepp-, vagy műkönnymárkát azonosított, amik valószínűsíthetően a ritka fertőzést okozták, ezek közül a két legnépszerűbbet már nem lehet megtalálni az Egyesült Államok boltjainak polcain. Januárban a CDC ugyanis figyelmeztette a lakosságot, hogy az EzriCare Artifical Tears és a Delsam Pharma’s Artifical Tears használata veszélyes, mire a két terméket gyártó Global Pharma visszahívta a boltok polcairól a termékeket.
A CDC a fertőzés tüneteit is leírta: aggodalomra adhat okot, ha valakinek a szeméből sárga, zöld, vagy akár könnyre emlékeztető anyag folyik, ahogy az is, ha az adott szemcsepp használata után fájni kezd az ember szeme, bőrpír jelenik meg körülötte, homályosan lát, illetve fokozottan érzékeny a fényre.
Március közepén egy floridai nő pert is indított a Global Pharma ellen, ő azt állítja, hogy szemét a szemcseppekben lévő szennyeződések miatt kellett eltávolítani. A nő ügyvédje szerint a szemcseppekben nincs tartósítószer – ez vezethetett ahhoz, hogy megfertőzték ügyfele szemeit is. Az amerikai Statista piackutató cég elemzése szerint 117 millió amerikai használt szemcseppeket 2020-ban.
(Címlapképünk illusztráció.)