Villámlás nyomait vizsgálták, olyan ásványt találtak, amit még sosem láttak a tudósok
Újfajta foszforos anyagra bukkantak az amerikai Dél-Floridai Egyetem kutatója és olasz kollégája. Az ásványt most először találták meg szilárd formában a Földön, és úgy vélik, egy újfajta ásványcsoport része lehet. A felfedezést a Communications Earth & Environment című tudományos lapban publikálták.
Matthew Pasek, az egyetem tudósa szerint bár az ehhez hasonló ásványok megtalálhatók a meteoritokban és az űrben, a Földön a természetben még sosem találták meg.
A fulguritot – vagyis a villámlás során keletkező üvegszerű ásványi anyagot – a New Port Richey-i lakosok fedezték fel először – számolt be róla az Interesting Engineering. Mivel úgy gondolták, hogy értékes lehet, úgy döntöttek, hogy eladják azt. Pasek vásárolta meg, majd Luca Bindivel, az olaszországi Firenzei Egyetem kutatójával közösen kezdte el vizsgálni.
Korábban olyan egyedülálló – főként villám formálta – ásványokat vizsgáltak, amelyek foszfort tartalmaztak. Pasek szerint a fákban felhalmozódhat a vas, különösen akkor, ha azt nedves környezet veszi körül. Ebben az esetben a villámcsapás elégette a vasat a fa gyökereiben, valamint a növény által raktározott szenet is. Mindez fulguritot hozott létre. Ennek belsejében lapult az eddig a természetben sosem látott, színes, kristályszerű anyag.
A kutatók megpróbálták reprodukálni azt a laboratóriumban, ám nem jártak sikerrel. A szakemberek úgy vélik, hogy ha túl hosszú ideig hevítik, akkor az olyanná válik, amilyet a meteoritokban is látni lehet.
A szakemberek további vizsgálatnak vetik majd alá az anyagot, hogy kiderüljön, lehet-e hivatalosan is ásványnak tekinteni.