Vidnyánszky és Lajos Tamás: „Szász János hazudik”
Szász János nemrég a Washington Postnak adott interjút, ebben elmondta, hogy szereti Magyarországot és a kultúráját, de a jelenlegi helyzetben nem akarja, hogy a gyermekei itt nőjenek fel.
Mint írtuk, 2011-ben a rendőrök a magyar orvosok által szétválasztott bangladesi ikerpárról készülő dokumentumfilm körüli konfliktus kapcsán tartottak házkutatást Budapesten Szász otthonában, ez után hozta meg a rendező a döntést, hogy családjával elhagyja az országot.
A mostani interjúban az általános politikai kérdésekről nem akart nyilatkozni, de kultúrpolitikai témakörben elmesélte, hogy borzasztóan zavarja az, ami a Színház- és Filmművészeti Egyetemen történt és ami miatt ő és számos tanári kollégája lemondásra kényszerült.
Majd elmondta, hogy a jobboldali médiában megtámadták, miután bejelentette, hogy filmet készít a középkori magyar történelemről. "Megtámadtak, mert 'nem vagyok magyar', tudják, mert zsidó vagyok. Senki sem mondhatja azt nekem, hogy nem vagyok magyar. Senki” – jelentette ki Szász.
Ez alapján adott ki közleményt Vidnyánszky Attila és Lajos Tamás, amelyben azt írták: "Szász János ismét hazudik".
A közleményben több esetet említenek, amikor ők maguk próbálták maradásra bírni Szászt. E szerint 2020 augusztusában és szeptemberében Lajos Tamás három alkalommal tárgyalt Szász Jánossal: ezeken a beszélgetéseken kérte, igyekezett meggyőzni a rendezőt, hogy folytassa az oktatást, próbált érvelni ennek fontosságáról, és erre személyes garanciákat adni.
"Szász a választ folyamatosan lebegtette, halogatta, majd az oktatást, osztályának továbbvitelét egy kurta-furcsa telefonnal lemondta" - írták, hozzátéve: mindezen időszak alatt Vidnyánszky Attila felkérésére a Nemzeti Színházban megrendezte Székely János Caligula helytartója és Örkény István Macskajáték című drámáját.
Mint írják, Szász János rendezőt "nyilvánvalóan mindketten, minden tőlük telhető érvvel és eszközzel" maradásra próbálták bírni, a munka folytatásáról akarták meggyőzni, mindhiába.
Noha Szász arról beszélt, hogy a jobboldali média támadta a tervezett Hunyadi-filmje miatt, és nem Lajos Tamás vagy Vidnyánszky (ők csak az SZFE bevételével kapcsolatban érezhették magukat érintettnek), mégis úgy érezták, meg kell szólalniuk.
"Szász János ismét hazudik, durván, igaztalanul beletiport az őt elismerő, nagyra tartó magyar kulturális életbe, filmszakmába" – írták.
Végül idézik Csengey Dénes író, politikus szavait: "Ha az antiszemitizmus nagy bűn, mert az, akkor az antiszemitizmussal való alaptalan vádaskodás ugyanakkora bűn, és ugyanolyan ítélet alá kell, hogy essék."