Videón, ahogy olajszerű anyaggal öntenek le egy festményt a bécsi Leopold Múzeumban
„Az élet szépsége az egyik oldalon, a várva várt halál a másikon. Így festette meg Gustav Klimt több mint 100 évvel ezelőtt a Halál és élet című képet. Ma elképzelhetetlen méretű katasztrófába csúszunk bele, mert Klimt figuráihoz hasonlóan nem akarjuk tudomásul venni a halálos fenyegetést" – indokolta az akciót egy 30 éves aktivista. Az ORF tudósítása szerint az aktivista olaj- és gázfúrások helyett „ésszerű megszorító intézkedéseket" követelt, például 100 km/h-s sebességkorlátozást az autópályákon, valamint „a fosszilis üzemanyagiparral kötött piszkos szponzori megállapodások" megszüntetését.
A másik, az akcióban részt vevő 24 éves fiatalember bírálta, hogy az OMV-hez hasonló „fosszilis vállalatok" még mindig megpróbálnak jó képet adni magukról a művészet és a kultúra szponzorálásával, pedig szerinte ezeknek a cégeknek „vér tapad a kezükhöz", és szerinte ezt a vért a világon semmilyen szponzoráció nem tudja lemosni. „Tiszta művészetet csak piszkos pénz nélkül lehet csinálni" – mondta ez a fiatal.
A Leopold-nap alkalmából az OMV támogatásával ingyenes volt a belépés a Leopold Múzeumba. A látogatóknak le kellett adniuk a táskáikat, de a szigorú ellenőrzések ellenére az aktivisták a folyadékot egy melegvizes palackban be tudták csempészni a ruhájuk alatt. A rendőrség pillanatok alatt a helyszínre érkezett és felvette az aktivisták adatait – áll a múzeum közleményében.
Az aktivisták közölték, hogy a felhasznált festék nem mérgező, a környezetre ártalmatlan és könnyen eltávolítható. A festmények és a keretek sértetlenek maradtak. A festék csak a képet borító védőüvegen volt.