Vége lehet az állatkínzásnak, inkább laborban növesztett miniatűr szervekkel tesztelnék a védőoltásokat
A koronavírus-járvány kapcsán is láthattuk, milyen fontos a védőoltások mielőbbi kifejlesztése. Ehhez többnyire állatkísérletekre van szükség, hogy a különféle állapotban lévő készítményeket először ne embereken teszteljék. Például a koronavírus elleni vakcinát először sertéseken, egereken, patkányokon, görényeken és különféle más állatokon próbálták ki, mielőtt az első embernek beadták volna.
Ezen folyamat miatt meglehetősen sok idő, mire egy vakcina valóban használhatóvá válik. Arról nem is beszélve, hogy az állatkísérletek etikai kérdéseket is felvetnek. Egy új megoldás a két problémával egyszerre számolhat le.
Ahogy az Interesting Engineering is megjegyzi, a tudósok sokszor heteket, hónapokat várnak egy eredményre azután, hogy egy állat szervezetébe befecskendeztek egy vakcinát. Ezt azután más állatokkal is megismétlik, egészen addig, amíg a védőoltás biztonságossá válik az emberi kísérletekhez. Ehhez általában évek, de nagyon feszített tempóban is hónapok kellenek.
Az ACS Central Science című tudományos lapban megjelent publikáció szerzői organoidokkal – laborban növesztett sejtklaszterekkel – váltanák ki az állatokat. Ezek együttesen úgy viselkednek, mint egy miniatűr szerv.
„Egyetlen állat lépéből több száz immunsejt-organoid állítható elő, ami nagymértékben növeli a tesztelési teljesítményt. Ez segítheti a kutatókat, hogy gyorsan tesztelni tudják az egyébként nagyszámú szűrendő vegyületet” – hangsúlyozzák az Amerikai Kémikus Társaság tudósai.
Az elmélet tesztelése során azt találták, hogy az organoidok ugyanúgy reagáltak a vakcinára, mint a kísérleti állatok. Mindez azt sugallja, hogy jó alternatíva lehet utóbbiak kiváltására ez a megoldás.