Budapest
2024 november 18., hétfő
image

Vasúti szuperalkalmazást fejlesztett Kína, több mint 140 országban lehet majd vele jegyet venni

Napjainkban már szinte mindenhez külön alkalmazást kell letölteni, legyen szó vásárlásról, tankolásról vagy éppen a különböző közlekedési szolgáltatásokról.

Ez utóbbira kínálhat megoldást az új, kínai fejlesztésű mobilalkalmazás, mely vonatjegyeket árusító alkalmazásokat gyúr egybe, a világ 140 országából, egyesítve a számtalan különböző szolgáltatót – elsősorban az Egy Övezet, Egy Út (Belt and Road Initiative) nevű, 2013-ban indult kínai beruházási terv tagországait egyesíti.

A South China Morning Post beszámolója szerint az új jegyrendszerben nem amerikai dollárral, hanem svájci frankkal lehet fizetni. Az applikációban március 15-e óta válthatnak jegyet az utasok, és először a délkelet-ázsiai Laosz állam csatlakozott a platformhoz.

A Kínában található főbb szerverek különböző nyelveken, a világ számos pontjáról tudják kezelni az utazók kéréseit.

Az app alapja az 12306 nevű, kínai belföldi vonatjegy-appra épül, ami a 2011-es indulása után sok kritikát kapott a számos összeomlás miatt, de ezeket az idők során kinőtte, és napjainkra rendkívül népszerű lett.

A nemzetközi applikáció a fejlesztők ígérete szerint rengeteg, akár napi 200 milliárd utazást képes kezelni, és 1500 jegyet tud kibocsájtani másodpercenként.

Az appnak azonban alkalmazkodnia kell ahhoz is, hogy az egyes országokban nagyon eltérő a jegyek kiállításának metódusa: van, ahol már csak egy személyi igazolvány felmutatása szükséges a vonatra történő felszálláshoz, de sok helyen még mindig a papíralapú jegy a megszokott, így meg kellett találni a jegy kiállításának módját minden környezetben.

A fejlesztők szerint az utazók magánéletének a védelme és az érzékeny adatok védelme is komoly kihívás volt. Mivel alapvetően egy nyitott platformról van szó, az alapokat egy kínai fejlesztésű, nyílt forráskódú szoftver biztosítja – azt azonban megígérték, hogy a biztonságra kiemelten ügyelni fognak.

Laoszt várhatóan hamarosan Mongólia, Oroszország és Vietnám követi majd a sorban, így már ezekben az országokban is lehet majd használni az univerzális alkalmazást.