Varázslót költöztethet a böngészőjébe: töltse le, és mesterséges intelligenciával beszélgethet nagyon sok weboldalon
A kifejezetten arra hivatott weboldalakon egy ideje már próbálgathatjuk a mesterséges intelligenciát (feltéve, hogy odaférünk hozzá), azonban a Merlin nevű Chrome-bővítmény ennél jóval közelebb hozza az MI-t. Szinte bármelyik (de nem mindegyik) weboldalt meglátogatva ugyanis egyetlen kattintással behívhatjuk a ChatGPT-t, pontosabban Merlint, a GPT-alapú chatbotot, amelynek azután kérdéseket tehetünk fel (akár az oldalon látottakkal kapcsolatban), vagy csak úgy elbeszélgethetünk vele. Merlin olyan műveleteket is végezhet, mint a keresési eredmények összefoglalóinak generálása, YouTube-videók átírása, írások készítése, sőt válaszok generálása a GPT-4 modell segítségével, amely jelenleg csak a ChatGPT Plus és a Bing AI chatbot felhasználói számára érhető el.
Ha kiszeretné próbálni Merlint, le kell töltenie a Chrome-bővítményt innen. A modul csak Chromium-alapú böngészőkkel működik (pl. Chrome, Vivaldi, Opera), viszont hiába Chromium-alapú a Microsoft Edge, azzal nem használható.
A letöltés során megjelenik egy párbeszédpanel, amely figyelmeztet, hogy a Merlin az összes webhelyen tudja olvasni a felhasználó adatait. Bár ez néhányak számára aggályos lehet, a Merlin adatvédelmi szabályzata kimondja, hogy nem gyűjt személyes adatokat, például IP-címet vagy az eszközzel kapcsolatos információkat. Viszont összegyűjtheti a neki címzett kéréseket, az adott weboldal tartalmát, hogy a későbbiekben minél relevánsabb információkat tudjon szolgáltatni.
Ha elfogadjuk a feltételeket, akkor már telepíthetjük is a bővítményt. Ahhoz viszont, hogy használni tudjuk, regisztrálnunk kell az e-mail címünkkel vagy egy Google-fiókkal. A továbbiakban ha előhívnánk a Merlint, akkor windowsos gépen elég a Ctrl + M billentyűkombinációra kattintani, Macen pedig a Cmd + M-re. Azt is beállíthatjuk, hogy a válaszok a GPT-3 vagy a GPT-4 használatával jöjjenek létre, illetve ne feledjük, a Merlin nem tud magyarul.
A Merlin napi 51 ingyenes lekérdezésre korlátozódik, A fejlesztő fizetős verziót (Merlin PRO) is kínál 19 dollártól 1000 havi lekérdezéshez, 12 ezer havi lekérdezés esetén pedig 119 dollárt kell fizetni. A kérdések megválaszolásán kívül – magyarázza a SlashGear – a Merlin bármire használható, amire a ChatGPT képes. A lehetséges használati esetek közé tartozik az e-mailek vagy hirdetésszövegek szerkesztése, képletek írása az MS Excelhez vagy kód írása alapvető alkalmazásokhoz különböző programozási nyelveken.
De ezeknél is sokkal érdekesebb, amit a YouTube-on művel a Merlin. Amikor behívunk egy arra alkalmas videót, jobbra megjelenik egy kis szövegdoboz, amelyben a Merlin felajánlja, hogy összefoglalja számunkra a videót (4 „kredit” fejében). Ez jól jöhet egy hosszabb klipnél, amit nincs kedvünk végignézni. Az összefoglaló egy cikkben található feliratok alapján készült, és a videó fejezetei alapján épül fel. Az összefoglalót másolhatjuk, és bárhova beszúrhatjuk.
Próbáink során több kérdést is feltettünk Merlinnek. Szinte valamennyi válaszából egyfajta óvatosság sugárzott, nem kívánt állást foglalni, konkrét jövőbeli jóslatokat adni. Megkérdeztük például, hogy szerinte ki a jobb, a Samsung vagy az Apple. Nos, egy igazán kiegyensúlyozott választ kaptunk, Merlin ugyanis a következőket mondta: Mind a Samsungnak, mind az Apple-nek megvannak a maga előnyei és hátrányai, és a választás a felhasználó személyes preferenciáitól és igényeitől függ. A Samsung rugalmasságáról és testreszabási lehetőségeiről ismert, az Apple pedig minimalista és felhasználóbarát felületéről. Javasoljuk, hogy a felhasználók tájékozódjanak és hasonlítsák össze mindkét márkát, mielőtt döntést hoznak.