17° Budapest
2024 november 01., péntek
image

Van olyan ország, ahol úgy spórolnak az energiával, hogy az iskolákat és a hivatalokat is rövidebb ideig tartják nyitva

Bangladest sem kíméli az orosz–ukrán háború okozta energiaválság, ami miatt többek között az iskolák nyitvatartását is korlátozták – írja a BBC. A háború okozta magas üzemanyagimport-költségek megviselték Banglades gazdaságát és devizatartalékait. A dél-ázsiai ország kormánya ennek orvoslására több mint 50 százalékkal megemelte a benzin árát, valamint napi kétórás áramszünetet vezetett be. Az üzemanyag ára literenként 86 takáról (kb. 370 forint) 130 takára (kb. 560 forint) emelkedett. Ezzel egyidejűleg a dízel és a kerozin költségei is több mint 40 százalékkal nőttek.

Hétfőn pedig egy kormányzati tisztségviselő közölte, hogy az iskolák – amelyek eddig csak pénteken voltak zárva – mostantól szombaton sem nyitnak ki. A bangladesi oktatási intézményekben ugyanis a hét hat napján – hétfőn, kedden, szerdán, csütörtökön, szombaton és vasárnap – folyik az oktatás.

A tanulókat és a pedagógusokat érintő rendelet mellett a kormányhivatalok és a bankok nyitvatartási idejét napi nyolc óráról hét órára csökkentették. A magánhivatalok azonban maguk dönthetik el mennyi időre teszik elérhetővé szolgáltatásaikat egy nap.

Az áramellátás nagy problémát jelent Bangladesben; vannak olyan területek, ahol naponta több mint két órán keresztül nincs áram. Az ország az elektromosságát földgázból állítja elő, melynek egy részét importból szerzi be. A megemelkedett üzemanyagimport költségek miatt azonban a hatóságok az ország összes dízelüzemű erőművét leállították, ezek a bangladesi villamosenergia-termelés mintegy 6 százalékát adják. A kabinetfőnök erre a problémára utalva kijelentette, hogy a kormány továbbra is biztosítani fogja a falvak áramellátását, beleértve a kora reggeli órákat is, amikor a terményeket öntözik.

Júliusban Srí Lanka és Pakisztán után Banglades lett a harmadik dél-ázsiai ország, amely hitelt kért a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF). A lehetséges hitel nagyságáról még nem született döntés, a tárgyalások várhatóan októberben kezdődnek meg.