Budapest
2024 november 30., szombat
image

Van, aki egy gilisztás komposztálóval indul el a hulladékmentes életmód felé – videó

A harmadik emeleten kezdett komposztálni giliszták segítségével, mára pedig már jórészt hulladékmentes életmódot követ Kump Edina környezetkutató. A Körforrás szakmai vezetője és alapítója ennek megfelelően azt vallja, elég apró lépésekkel elindulni, igazából a törekvés a fontos. Minderről Jövőteremtők powered by BMW című TEDx-videósorozat új epizódjában beszélt.

A fél éven keresztül havi rendszerességgel jelentkező Jövőteremtők sorozatban hat nagy témakörben – természet, közlekedés/szállítás, energetika, élelmiszer, anyaghasználat, jövő – járják körül felkért előadók azokat a kihívásokat, amelyekkel a fokozatosan felmelegedő Föld erőforrásait egyre nagyobb ütemben felélő, mind népesebbé váló emberiség szembesül.

A Forbes magazin által „a zero waste mozgalom hazai úttörőjeként” jellemzett Kump Edina esetében tulajdonképpen a szakmájából fakad, hogy rálépett a hulladékmentesség felé vezető útra. A 15 éve fenntarthatósággal, szemléletformálással foglalkozó szakember saját előadásai közben döbbent rá, hogy nála is milyen sok hulladék keletkezik. Úgy érezte, ha már erről beszél, akkor saját magának is törekednie kell a minél inkább hulladékmentes életre.

Azt mondja, kisebb lépésekkel érdemes elindulni, mert úgy is lehet csökkenteni a hulladékmennyiséget, hogy közben nem válik kényelmetlenebbé az életünk. Vele is előfordul például, hogy csomagolt kenyeret vesz, mert csak arra van lehetősége. Mint mondja, ezt is nehéz tökéletesen csinálni, és nem is megy egyik pillanatról a másikra,

a hangsúly a törekvésen van.

Ugyanakkor fontos, hogy a hulladékmentes életmód maga is része a környezettudatosságnak, és kölcsönösen erősítik egymást. Már azzal is fontos lépést tehetünk például, ha megváltoztatjuk azt, ahogy takarítunk: például nem az előre csomagolt drága mosószerekkel, hanem olcsó, könnyen elérhető, természetes anyagokkal kezdjük takarítani a lakást. Így nemcsak a hulladék mennyisége, de a költségeink is csökkennek.

Az életmódváltást persze nehezen megy a családtagok együttműködése nélkül, de szerinte nem a győzködés a megfelelő eszköz a többiek megnyerésére. Elég, ha valaki csak elkezdni, megteszi, amit tud, a többiek pedig majd csatlakoznak, ha akarnak.

Azt mondja, hogy a legegyszerűbben a pazarlás, a túlfogyasztás csökkentésével lehet elindulni. Pontokba szedett ötletei így néznek ki:

Az út vége pedig az, hogy ne legyen (vagy minimális mennyiségben) kommunális hulladékunk, csak szelektív és komposzt.