Valóra válik egy álom: megkapta első új űrrepülőgépét a NASA, most a legfontosabb teszt következik
Régóta dolgozik az amerikai Sierra Space azon, hogy a NASA újra űrrepülőgépet használhasson. A Dream Chaser 2026-ban vihet majd először embert a világűrbe, de előtte már 2024-ben vár rá egy fontos teszt: utánpótlás-rakományt vihet a Nemzetközi Űrállomásra.
Az IFLScience szerint az amerikai vállalat nemrég leszállította az első Dream Chasert a NASA-nak. A gépet Tenacity néven emlegetik, és a NASA ohiói bázisán várja, hogy bevessék. Előtte azonban tesztelni kell: olyan szélsőséges körülményeknek teszik ki, amilyennel az űrutazás során is találkozhat majd, így a mérnökök megbizonyosodhatnak arról, hogy a gép bírja-e a strapát.
Az űrrepülőgépet úgy fejlesztették, hogy könnyen átalakítható legyen annak függvényében, hogy épp mire van szükség. Az egyik ilyen cél a már említett rakományszállítás, de űrhajósok is utazhatnak majd a fedélzetén. Hogy ők is a Nemzetközi Űrállomásra mennének-e vele, vagy valamilyen másfajta misszió is lebeg a NASA szeme előtt, azt egyelőre nem tudni.
Az űrrepülőgép egyébként alig 9 méter hosszú, vagyis meglehetősen kompakt. Rakétával indítanák útnak, pályára állva pedig teljesen önvezérlő módon juthat el a Nemzetközi Űrállomásig. A NASA szerint akár 5500 kg felszerelést is magával tud oda vinni, maj dolga végeztével a repülőgépekhez hasonló módon landol a Földön.
Ha minden a tervek szerint halad, akkor ez lehet a NASA Space Shuttle űrrepülőgépének utódja. Utóbbi 1981 és 2011 között 135 küldetésen vett részt. A Dream Chasert úgy tervezték, hogy egy-egy darab 15 repülésen tudjon részt venni, ami jelentős mértékben csökkentené az űrrepüléssel kapcsolatos költségeket.