13° Budapest
2024 november 07., csütörtök
image

Válaszolt a VOSZ a GVH-nak: nem nyerészkedésből emelnek árat a boltok, hanem mert anélkül a földbe állnának

Hosszú közleményben válaszolt szerdán a Gazdasági Versenyhivatal élelmiszerüzleti ár-razziáira a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ). Röviden az a lényege, hogy az áremelések mögött nem nyerészkedés áll, hanem az, hogy a boltok csak így tudják a felszínen tartani magukat.

A dolog előzménye, hogy február 8-án razziába kezdett az élelmiszerüzletekben a GVH, hogy „megtalálja az áremelkedések okát." A gyorsított ágazati vizsgálatokról Gulyás Gergely kedden azt mondta, a gyorsított ágazati vizsgálatok sora „professzionális, minden befolyásolástól mentesen zajlik”. Rigó Csaba Balázs GVH-elnök szerint már a határozott fellépésüknek is van visszatartó ereje, önmagában ezzel is képesek a lakosságra nehezedő inflációt mérsékelni. Az árstopos razziák közvetlen előzménye az volt, hogy a hazai élelmiszergazdaság gyakorlatilag minden fontos szereplője, még a kormányhoz hűek is közös nyilatkozatban kérték az ársapkák kivezetését.

A VOSZ azt írja, hogy a hazai cégek jövedelmezősége valószínűleg nem nőtt jobban sem a korábbi időszakokhoz képest, sem az európai átlagos értékekkel összehasonlítva, sőt sok esetben ezek alatt maradhatott. A Központi Statisztikai Hivatal szerint ugyan itthon a bruttó működési eredménye és vegyes jövedelme (BME) közel 34 százalékot emelkedett 2021 azonos időszakához képest, ami duplája az EU átlagnak és a legmagasabb az európai közösségben, de ez nem veszi számba az adózást, értékcsökkenést, amortizációt, szóval nem ad teljes képet a cégek állapotáról.

A nehézségek:

A VOSZ megjegyzi, hogy segítséget jelentett, de nem tudta ellensúlyozni a nehézségeket a kormányzat 8 milliárdos támogatási programja. Mindezek eredményeként 2022-ben több ezer bolt bezárás indult el, vagy zárult le.

A VOSZ szerint az élelmiszerboltok azért emelnek árat, hogy tartalékot képezzenek, mert a kockázatos nemzetközi folyamatok miatt bármikor további elvonásokra kényszerülhet a kormány. A közlemény ennél még sokkal több részletbe belemegy, akit érdekel, itt elolvashatja.

Ezzel zárul:

„A magyar infláció egészségtelenül magas, ezért közös munkával, összehangolt cselekvéssel minél előbb a fenntartható szintre kell csökkenteni. Az infláció elleni fellépésnek semmiképpen nem lehet eszköze az értékteremtő és az elosztható jövedelmeket létrehozó, a társadalmi költségeket finanszírozó, az embereknek munkát biztosító vállalkozások nehéz helyzetbe hozása, gyanúsítása, sokkal inkább a komoly és felelős szakmai párbeszéd!"