Budapest
2024 november 19., kedd
image

Valami nincs rendben a Szent Anna-tó vizével, megtiltották a fürdést

Évente több tízezren keresik fel Erdély egyik legfőbb látványosságát, a Szent Anna-krátertavat, viszont a területtulajdonos lázárfalvi Szent Anna Közbirtokosság új szemléletet hoz a tóhoz: a tömegturizmus fenntartása helyett a természet megóvása lett a legfőbb feladata a terület kezelésével és gondozásával megbízott Pro Szent Anna Egyesületnek.

A Transtelex riportja szerint a szemléletváltás nem csak abban nyilvánult meg, hogy az autók parkolását visszaszorították a tó közvetlen közeléből, hanem abban is, hogy megtiltották a fürdést a tóban és a piknikezést is a parton. Az egyesület ugyanis már tíz éve sejti, hogy valami nincs rendben a tó vizével. Dósa Elek-Levente, az egyesület ügyvezetője a lapnak azt mondta, hogy a víz egyensúlya felbomlott, minősége hanyatlásnak indult, az algák miatt pedig a színe is megváltozott. Ezért pedig félő volt, hogy az algásodást követően a természeti kincsből lassan csak egy büdös, posványosodó víztest marad. Mindezt pedig a turizmus okozhatta.

Ami a megoldást illeti, Dósa Elek-Levente és csapata egy múzeumos elképzelésben hisz. A székelyföldiek pedig lassan elfogadták, hogy a vízben nem lehet fürdeni, a turisták pedig így is ezrével érkeznek a tóhoz.

Mi maradt akkor? A téli szánkózás. Azonban abból sem lehet minden típust használni, csupán a helyszínen bérelhető, kétszemélyes szánkókat, amelyek a korábbi, háromszemélyes, sítalpas szánkókat váltották. Dósa szerint a váltásnak egyszerű a magyarázata: hiába gyorsabbak és magasabbak, nagyon veszélyesek voltak. „Szemtanúja voltam olyan esetnek is, amikor egy gyalogos nénikét három felnőtt férfi úgy elütötte hátulról egy ilyen szánkóval, hogy a néni szaltóból tarkóra landolt. A hölgyet mentő vitte el” – mondta az ügyvezető.

Szó volt arról korábban is, hogy a tavon korcsolyapályát alakítanak ki, azonban ehhez megfelelő vastagságú jég a tavon 2017 óta nem volt.

A tóban az egyesület szerint olyan halak szaporodtak el, amelyek felborították a tó egyensúlyát. Ilyen például a kárász és a domolykó, de a tavon hiába próbáltak csapdákat, azokba a halak nem úsztak bele, horgászni pedig nem lehet, így ez idáig megoldatlan kérdés maradt.