-1° Budapest
2024 november 18., hétfő
image

Valami furcsa dolog történik odafent a műholdakkal

A Föld légkörére ellenkező hatással van a klímaváltozás, e folyamat eredménye pedig a műholdaknál is érzékelhető – derül ki a Geophysical Research Letters című folyóiratban megjelent tanulmányból. Ezt a Space.com nézte át, rávilágítva a kutatási anyag legfontosabb mondanivalóira is:

a lap szerint a klímaváltozás, illetve a folyamatos széndioxid-kibocsátás miatt a légkör összezsugorodik és lehűl, ez pedig egyenletesebb és hosszabb pályát biztosít a műholdak számára.

A hasonló berendezéseket gyártó cégeknek ez jó hír lehet, hiszen a működő űreszközök ezáltal még tovább maradhatnak keringési pályán. Van ugyanakkor egy hangsúlyosabb következmény is: a folyamat nem csupán a még szolgálatban álló eszközöket hozhatja jobb helyzetbe, hanem azt a sok tízezer darabból álló kupacot is, amit űrszemétnek nevezünk. Ez ugyanis szintén tovább maradhat odafönn, alaposan megnehezítve az eltávolítására/megsemmisítésére irányuló projekteket.

Ingrid Cnossen, a British Antarctic Survey kutatója és a tanulmány szerzője szerint a felső légkör sűrűségének hosszú távú csökkenésével az a kockázat is emelkedik, hogy a műholdak esetleg összeütköznek. A felfedezés valójában tehát nem kecsegtet pozitív fejleménnyel, épp ellenkezőleg. Cnossen hozzátette: az előrejelzések – és a jelenlegi kibocsátási adatok – alapján a kockázat a jövőben sem csökken érdemben, sőt.

Cnossen reméli, hogy a munkájuk segíteni fogja a döntéshozókat abban, hogy megfelelő intézkedéseket dolgozzanak ki az űrszemetet érintő problémára.