Uniós biztos: A pedagógusok béremelésére szánt uniós pénzek most is elérhetőek
Régóta hülyíti a kormány a magyar embereket azzal az aljas hazugsággal, hogy azért nem tudják végrehajtani a pedagógusok hosszú ideje beígért béremelését, mert „Brüsszel visszatartja az erre szánt uniós forrásokat”, illetve azért, mert a „baloldali ellenzéki EP-képviselők minden eszközzel akadályozzák” a tanárok fizetésének uniós pénzből történő megemelését - írta Ujhelyi István EP-képviselő.
A politikus kérdést tett fel ezzel kapcsolatban Nicolas Schmit foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős uniós biztosnak, aki a napokban hivatalosan is megerősítette:
a pedagógusok béremelésére szánt uniós pénzek most is elérhetőek, azok mielőbbi felhasználása kizárólag a magyar kormányon múlik.
Ehhez képest például Rétvári Bence államtitkár februárban arról beszélt, amint megérkeznek az EU-források, 21 százalékra emelkedhet az év eleji 10 százalékos béremelés mértéke a tanároknál, amit jövőre 25, utána pedig 29 százalékos béremelés követ.
Az EP-képviselő azt írta, a kormány hazudik, mikor azt állítja, a jogállamisági problémák miatt visszatartott pénzre lenne szükség az emeléshez. Schmidt a képviselő kérdésére azt is írta,
a pedagógusok béremelésére szánt pénzt a kormány az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Pluszból finanszírozná, amelyre a forrásokat az Európai Szociális Alap Pluszból hívnák le. Az említett operatív programot a forrásfelfüggesztések nem érintik.
Schmit megerősítette, hogy a Magyarországnak járó források közül a Kohéziós Alap három programjában szereplő kötelezettségvállalások ötvenöt százalékát függesztették csak fel, ez pedig a „társfinanszírozott pedagógusbérek fokozatos emelését nem érinti.”
Az uniós biztos arra is kitért, hogy az említett operatív plusz program – benne a pedagógus béremelés – technikai lebonyolításához szükséges költségek fedezetét a magyar kormány számára el is utalták már, vagyis Ujhelyi szerint tulajdonképpen nincs semmi érdemi akadálya a béremelésnek.
"Tény, hogy a jogállamisági vita miatt a végrehajtás számláit egyelőre nem fizetik ki a magyar államnak, de ezek ellentételezése deklaráltan nincs veszélyben, hiszen a befagyasztás ezeket a forrásokat nem érinti" - tette hozzá.