Ukrajna fából készült rakétavetőkkel veri át az oroszokat
Az ukrán hadsereg fából készült, kamu Himars sorozatvetőket használ arra, hogy az oroszok drága, nagy hatótávolságú rakétákat pazaroljanak értelmetlen célpontokra – írja a Washington Post.
A fa célpontok úgy néznek ki, mint az Egyesült Államok által szállított fejlett rakétavető rendszerek, a Himarsok, amelyeknek hatékonyságáról ódákat zeng az ukrán haderő. Ráadásul, az orosz felderítő drónok nem tudják megkülönböztetni az igazi rakétavetőket és a csalinak lerakott rendszereket.
A Postnak nyilatkozott egy ukrán magas rangú tisztviselő, ő arról számolt be, hogy egy alkalommal legalább 10 orosz cirkálórakétát lőtt ki az orosz haditengerészet ilyen kamucélpontra. A sikeres átverés után úgy döntöttek, hogy újabb farakétákat "vetnek be" az oroszok ellen.
Az elmúlt hetekben az oroszok több alkalommal is arról számoltak be, hogy Himars rendszereket semmisítettek meg Ukrajnában, miközben a sorozatvetős támadások ugyanolyan lendülettel folytatódtak. A csalirakéták ismeretében már értelmet nyerhetnek Moszkva bejelentései. Sanszos, hogy a kamurakéták elpusztításáról adtak hírt.
Oroszország precíziós irányítású rakétákból álló készletei fogyóban vannak, és a mikrochipekre vonatkozó exportellenőrzések sokkal nehezebbé teszik Oroszország számára, hogy újabb rakétákat gyártsanak – mondta Colin Kahl, a védelmi miniszter politikai államtitkára a hónap elején.
"Egy Kalibr rakéta, amelyet egy hamis Himars célpontra indítanak, olyan rakéta, amelyet már nem lehet egy ukrán város ellen használni" – egyszerűsítette a képletet Rob Lee, a Foreign Policy Research Institute katonai elemzője a lapnak.
Az ukrán taktika egyébként nem példa nélküli. A második világháborúban a normandiai partraszállás előtt egy egész hadsereget kamuztak be a szövetségesek Délkelet-Angliában, hogy elhitessék a németekkel, hogy egészen máshol fognak támadni. Akkor felfújható tankokat is bevetettek többek között.
Az oroszok is alkalmazták később ezt a taktikát, amit "maskirovka" néven emlegetnek. Ez többek többek között felfújható MiG-31-es vadászgépeket és S-300-as rakétarendszer-utánzatokat jelentett.