Budapest
2024 november 07., csütörtök
image

Újraszámolták a mohácsi éremleletet és kiderült, hogy nem hiányzik belőle egy sem

Újraszámolta a Janus Pannonius Múzeum a mohácsi éremleletet, és darabra mindet meg is találták – közölte Bertók Gábor, a múzeum igazgatója a Szabad Európának.

Bertók azután rendelt el vizsgálatot az ügyben, hogy a lap megírta, Magyarország egyik legjelentősebb éremleletének több mint fele eltűnt. A leletet Kiss Attila régész tárta fel 1969-ben, aki akkoriban a pécsi Janus Pannonius Múzeumban (JPM) dolgozott. Az érmék egy vörös és egy ezüst korsóban voltak, és nagy valószínűséggel a mohácsi csata miatt rejtették el őket.

Az érmék az egy hónapja megjelent cikk szerint több mint ötven évig voltak a pécsi múzeumban, de a Szabad Európa rábukkant egy hét évvel korábbi publikációra, amiben az áll, hogy „az 1. számú éremkincs 53,6 százaléka, míg a 2. számú 12,6 százaléka hiányzik ’69-es megtalálása óta”.

Most az igazgató arról számolt be, hogy elkezdtek nyomozni az összes akkori adatot és levelezést egészen 1969-ig átnézték. Szép lassan kirajzolódott, hogy ez egy adminisztratív hiba – mondta.

A lelet egy részét a Gödöllői Városi Múzeumnál dolgozták fel, most azonban a pécsi múzeumba szállították és ott számolták meg. A múzeum azt tervezi, hogy 2023-ban kiállítja a mohácsi éremkincset.