"Új rendet" akar teremteni az új miniszterelnök Svédországban
A szociáldemokrata miniszterelnök lemondott, miután pártja hiába szerezte meg a legtöbb szavazatot a választásokon, baloldali szövetségesei leszerepeltek, ezért olyan jobboldali kormány alakulhat, amelyben a Svéd Demokrata Párt is benne lehet. Ezt a pártot sokan szélsőjobboldalinak tartják. Így bár a második helyet szerezte meg a választásokon, mégsem ők, hanem a mérsékelt konzervatívok adhatják a miniszterelnököt Svédországban.
Ulf Kristersson (képünkön) lesz várhatóan Svédország új miniszterelnöke, bár pártja csak a harmadik helyen végzett a választásokon. A mérsékelt konzervatívok vezetőjét viszont szívesebben látják a kormányfői székben mind külföldön, mind belföldön, mert a svéd demokraták vezetője szívesen hasonlítja magát Donald Trumphoz. Kedvenc jelszava is kölcsönzés az USA exelnökétől: "legyen Svédország az első!" Jimmie Akesson úgy nyilatkozott a választási győzelem után: “konstruktív szerepet kívánunk játszani abban, hogy újjáteremtsük a biztonságot Svédországban”.
A svéd demokraták 2010-ben kerültek be a parlamentbe, ahol kezdetben senki sem akart szóba állni velük. Történt azonban valami: Németország után Svédországba érkezett a legtöbb menekült a nagy bevándorlási hullám idején, az évtized közepén. A bevándorlási hullámot kihasználva mind népszerűbbekké váltak, ezért a mérsékelt jobboldali pártok koalíciót kötöttek velük a választások előtt. Ha minimális különbséggel is, de ez a választási koalíció nyert, így ők alakíthatnak kormányt Svédországban, amely Európa egyik etnikailag leginkább sokszínű állama lett a legutóbbi évtizedekben.
Sokáig csak a svéd demokraták keltek ki ez ellen, de most a mérsékelt jobboldal is sok elemet vett át az érveikből.
“Történelmi fordulatról van szó. Az elmúlt ötven-hatvan évben a liberális értékek váltak uralkodóvá a baloldalon és a jobboldalon egyaránt. Most ez megváltozik: több pénz jut a rendfenntartásra, átszervezik a közmédiát, lojálisnak kell lenni a svéd értékekhez, melyeket a hatalom határoz meg. Az irány világos” – nyilatkozta a londoni Guardiannek a Göteborgi egyetem politológiaprofesszora, Jonas Hinnfors.
Aggodalom a szélsőjobboldali svéd demokraták miatt
A két mérsékelt jobboldali párt ugyan nem ígért miniszteri székeket a svéd demokratáknak, de mint hogy megszerezték a szavazatok több mint 20%-át, erős frakciót alakíthatnak a parlamentben. Megkérhetik a támogatásuk árát.
Vezetőjük, Jimmie Akesson a Facebookon máris kijelentette, hogy “most megkezdődik a munka, hogy Svédország megint jó hely legyen. Elegünk van abból, hogy a hibás szociáldemokrata politika nyolc évig rossz irányba vitte az országot. Itt az idő, hogy újra megteremtsük a biztonságot, a jólétet és a társadalom kohézióját. Tegyük az első helyre Svédországot!”
A mérsékelt jobboldalra is hatással van a szélsőséges svéd demokraták sikere. A várható miniszterelnök, Ulf Kristersson sietett kijelenteni, hogy “újra rendet teremtünk Svédországban”.
Milyen rendet? Az antiszemitizmus ellen küzdő bizottság vezetője a közszolgálati televízióban arról beszélt, hogy “a választási eredmények a rasszizmus fokozódásához vezethetnek”. Emlékeztetett arra: korábban a svéd demokraták kérdésessé tették, hogy a zsidó állampolgárok valóban svédek-e? Az interjú elhangzása után a svéd demokraták egyik vezetője, aki korábban a szélsőséges párt főtitkára volt, elfogultsággal vádolta meg a közszolgálati televíziót, és “alapos átszervezést” sürgetett Svédországban.