Új kőolajvezeték épülhet Szerbia és Magyarország között, közös gázbiznisz is indul
Új kőolajvezeték építését készíti elő Magyarország és Szerbia az ellátásbiztonság erősítése érdekében, zajlanak az egyeztetések a beruházásról, amelyről júniusban írhatják alá a megállapodást – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Dubravka Dedovic szerb energiaügyi miniszterrel közös budapesti sajtótájékoztatóján (borítóképünkön) csütörtökön.
A vezeték Algyő és Újvidék között épülne, a Mol és a szerb Transnafta között már folynak az egyeztetések a beruházásról, a szerződést a júniusra tervezett szerb-magyar kormánycsúcson írhatják alá.
Gázban is erősítenének
Szavaiból kiderült, hogy Szerbia felől napi 9-15 millió köbméter földgáz érkezik Magyarországra a Török Áramlat vezetéken keresztül, és az Azerbajdzsánból vásárolni kívánt gáznak is az egyik lehetséges szállítási útvonalaként számolnak a déli szomszéddal.
Ezért Magyarország érdekelt a szerbiai belső hálózat fejlesztésében, amit Szijjártó szerint európai kérdésnek tekintenek, és az Európai Uniónak kellene finanszíroznia, ahogy minden olyan térségbeli infrastruktúra-fejlesztést, amelyek lehetővé teszik Közép-Európa hozzáférését alternatív forrásokhoz.
Közös gázbiznisz indul
A miniszter azt is bejelentette, hogy keretmegállapodást kötöttek arról, hogy Magyarország idén is 500 millió köbméter földgázt fog tárolni Szerbiának a hazai tárolókban, és közös vállalatot hoznak létre az MVM és a Srbijagas részvételével, a két cég közösen fog földgázt terjeszteni a közép-európai energiapiacon.
A villanyt sem hanyagolják el
Szijjártó Péter beszélt arról villamos energiavezetékről is, amivel megdupláznák a határkeresztező szállítási kapacitást. Ez várhatóan 2028-ra fog elkészülni, de még ki kell jelölni a határkeresztező pontot.