Budapest
2024 november 16., szombat
image

Új kéréssel fordultak a lengyelekhez az ukránok

A lengyelországi tranzitutaknak az ukrán mezőgazdasági termékexport előtti ismételt megnyitását szeretné első lépésként elérni varsói megbeszélésein Mikola Szolszkij ukrán mezőgazdasági miniszter. „Az első lépésnek a tranzit megnyitásának kell lennie, ez fontos és feltétlenül meg kell tenni, mielőtt más dolgokról is tárgyalnánk” – mondta az ukrán mezőgazdasági miniszter.

„Ukrajna élelmiszer-exportjának mintegy tíz százaléka lépi át a lengyel határt” – közölte a miniszter a Telegram üzenetküldő alkalmazáson közzétett kommentárjában, hozzátéve, hogy Magyarországon keresztül az ukrán mezőgazdasági exportnak mintegy hat százaléka halad át. Megjegyezte, hogy az élelmiszeripari termékek tranzitja zavartalanul zajlik Magyarországon és Szlovákián keresztül. A miniszter közölte, hogy szerdán Romániával, csütörtökön pedig Szlovákiával folytatnak egyeztetéseket a kérdésben.

Az Ukrajna gabonaexportját bonyolító fekete-tengeri kikötők forgalma leállt az orosz katonai akció miatt, így az ukrán gabona a szomszédos kelet-európai országokon keresztül keresett magának utat a külföldi piacokra. Az Európai Unióban jellemző termelői árnál lényegesen olcsóbb ukrán gabona azonban logisztikai problémák miatt a tranzitországokban rekedt, és komoly árversenyt támasztott a helyi mezőgazdasági termelőknek.

A fekete-tengeri hajózási útvonalakat tavaly júliusban nyitották meg ismét az ukrán gabonaszállítások előtt az Ukrajna, Oroszország, Törökország és az ENSZ között létrejött megállapodásnak köszönhetően.

Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy a lengyeleket követően Magyarországon is az a döntés született, hogy megtiltják az olcsó ukrán mezőgazdasági árucikkek behozatalát az országba, erre azonban elítélően reagált az Európai Bizottság, mivel a kereskedelmet érintő szabályozás uniós szintű döntéshozatalt igényel, egyes tagállamok egyoldalúan elvileg nem határozhatnának így, legalábbis a Bizottság egyik szóvivője ilyen értelemben nyilatkozott a Reutersnek.A Magyarországra történő behozatal korlátozása átmeneti jellegű és 2023. június 30-ig tart, ez Nagy István agrárminiszter szerint elegendő idő lehet érdemi és tartós megoldást jelentő uniós intézkedések meghozatalára, az ukrán áruk teljes körű vámmentességének, a szolidaritási folyosók működésének átgondolására. Ugyanakkor egy ukrán kollégájával tartott soron kívüli egyeztetést követően Nagy azt is közölte, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek tranzitforgalmát a magyar hatóságok nem fogják akadályozni.