Új holdjárót indít útnak az Egyesült Államok, de nem a NASA
Hamarosan, egész pontosan május 4-én indulhat a Holdra egy új amerikai holdjáró. A szerkezetet azonban nem a NASA, hanem egy egyetem mérnökei küldik majd el a Földet kísérő égitestre – írta meg az Interesting Engineering.
A lap azt írja, a szerkezetet kidolgozó csapat hallgatókból, oktatókból és egykori diákokból áll. A holdjáró az Iris nevet kapta, és ha minden a tervek szerint alakul, június elején már el is tud indulni a Hold felszínén.
Érdekesség, hogy miközben a NASA az elmúlt évtizedekben több rovert is küldött a Marsra, a Holdra valamiért nem indított ilyen eszközt. Az egyetlen holdjáró, ami jelenleg működik az égitesten, a kínaiaké: ez a Jütu 2, ami a túloldalon szeli a kilométereket, és kőzeteket elemez. A NASA már fejleszti a saját robotját, a Vipert, ez azonban csak 2024 novemberében landolhat majd ott.
Az Irist egy körülbelül 60 órás küldetés elvégzésére tervezte az egyetemi csapat. Ez idő alatt fotózni fog a felszínen, majd a képeket és az adatokat visszaküldi a Földre. Az egyetem szerint ez lesz az első egyetemi fejlesztésű rover a Holdon, a legkisebb és legkönnyebb, valamint az első, aminek alváza és kerekei szénszálas anyagból készültek.
A mérnökök emellett egy miniatűr múzeumot is felküldenek a Holdra. Ez lesz a MoonArk, ami több száz képet, verset, zenét, nanoobjektumokat, valamint a Földről származó mintákat tartalmaz majd.