Ügyeletes szépfiúból sármos szentatya – 50 éves lett Jude Law
A ma 50 éves Jude Law, aki a keresztnevét Thomas Hardy Lidércfény (eredeti címén Jude the Obscure) és a Beatles híres Hey, Jude című száma után kapta, egészen korán kezdte a szakmát. 12 évesen csatlakozott egy ifjúsági színházhoz, ahol saját bevallása szerint már idejekorán ízelítőt kapott abból, milyen felelősséggel jár a színészi lét. A 90-es években több sikeres szerepe volt, Jean Cocteau Rettenetes szülők című drámájával a Westendre és a Broadwayre is eljutott. A londoni és a New York-i előadásokban nyújtott alakításáért ráadásul Lawrence Olivier-, illetve Tony-díjra is jelölték.
A színházak azonban nem sokáig sajátíthatták ki maguknak, kisvártatva a filmes szakma is bejelentkezett érte. A London délkeleti részén nevelkedett színészt egy óceán választott el Hollywoodtól, ennek folytán a filmes karrier sem tűnt reálisnak számára, a 90-es évek derekára azonban egyszeriben olyan sztárok közt találta magát, mint Stephen Fry (Oscar Wilde szerelmei), Uma Thurman (Gattaca) vagy éppenséggel Kevin Spacey, akivel a Clint Eastwood rendezte Éjfél a jó és a rossz kertjében című filmben játszott együtt.
A nagy áttörés sem váratott magára sokáig. 1999-ben megkapta a pökhendi és gazdag szépfiú, Dickie Greenleaf szerepét Anthony Minghella A tehetséges Mr. Ripley című filmjében. Law első körben visszadobta a lehetőséget, mert nem volt ínyére szépfiút játszani, végül azonban rájött, hogy Az angol beteg Oscar-díjas rendezőjének talán mégsem lenne szerencsés nemet mondania. És nem is lett volna érdemes. Azon túl, hogy a Jude Law-nak a forgatás alatt aranyélete volt – elküldték Olaszországba napozni, megtanult vitorlázni és szaxofonozni –, a filmben nyújtott alakítása meghozta számára az első Oscar-jelölést is.
Innentől pedig nem volt megállás, a 2000-es években egymást követték a sikerfilmek a repertoárjában. Jude Law ráadásul a műfajok tekintetében sem volt válogatós. Legyen szó sci-firől, vígjátékról, romantikus vagy éppenséggel kosztümös drámáról, életrajzi filmről, mindenben megállta a helyét, a filmjeiben pedig szinte kizárólag A listás hírességek oldalán tűnt fel.
A Steven Spielberg rendezte A. I. Mesterséges értelemben ismét tanúbizonyságát adta annak, hogy esze ágában sincs megspórolni az alapos felkészülést egy szerepre. Az újragondolt Pinokkió-történetként is jellemezhető science fictionben egy Gigolo Joe nevű szexrobotot alakított, akinek a mozgásához Fred Astaire és Gene Kelly munkáiból merített ihletet, emellett pedig balettórákon is részt vett. Ha mindez nem lenne elég, a forgatás alatt minden nap megborotválták, és a haját is lenyírták, hogy a sima bőre jobban hasonlítson egy robotéra.
A 2003-as Hideghegyben ismét együtt dolgozott Anthony Minghellával, ennek az eredménye pedig egy újabb Oscar-jelölés lett. Az amerikai polgárháború idején játszódó történelmi filmben Law egy dezertőr katonát játszik, aki a fiatal szerelméhez (Nicole Kidman) igyekszik hazajutni. Law számára mind mentálisan, mind pedig fizikailag megterhelő volt a szerep. A forgatáson nemcsak az elemekkel, hanem az állatokkal is dacolnia kellett – megtanulta többek között azt, hogy hogyan kell halászni, felhasítani egy tehén bőrét, vagy éppenséggel letépni egy csirke fejét.
A következő évben nem kevesebb, mint hat filmben szerepelt. Játszott zsoldos katonai parancsnokot a Sky kapitány és a holnap világában, nőcsábászt az Alfie-ban, és még egyet az Aviátorban, amelyben a régi Hollywood egyik sármőrét, Errol Flynnt alakította, a legjobban talán mégis a Közelebb című filmben nyújtott alakítása maradt meg sokaknak 2014-ből. A Diploma előtt és az Angyalok Amerikában rendezőjének, Mike Nicholsnak az alkotása egy klasszikus romantikus dráma teli vággyal, könnyel és megcsalással, és le sem tagadhatná, hogy egy színdarab adaptációja. A Jude Law mellett Julia Roberts, Natalie Portman és Clive Owen főszereplésével készült filmnek állítólag a forgatása is sokban emlékeztetett egy színházi próbafolyamatra – a színészek és a rendező megosztották egymással a saját személyes romantikus történeteiket, hogy aztán ezekből a kis intim anekdotákból táplálkozzanak a kamera előtt.
Jude Law nem maradhatott ki sokunk kedvenc karácsonyi romantikus komédiájából, a Holiday-ből sem, ahol Cameron Diaz, Kate Winslet és Jack Black oldalán játszott. A film a mai napig nem veszített a varázsából a bájos történetnek és a szerethető karaktereknek hála, akiknek valamelyikében mindannyian magunkra ismerhetünk egy kicsit.
2006 volt az az év is, amikor Jude Law-t a legtöbbet hozó hollywoodi színésznek választották. Neki pedig aligha jött rosszul a sok kasszasiker, eddigre ugyanis már háromszoros apa volt. 19 évesen vette feleségül a nála hat évvel idősebb Sadie Frost színésznőt, akitől 2003-ban vált el.
Jude Law nevéhez kötődik Hollywood egyik legklisészerűbb hollywoodi botránya is, 2007-ben ugyanis attól volt hangos a bulvársajtó, hogy megcsalta az akkori menyasszonyát, Sienna Millert a bébiszitterrel. A színésznek azonban ez nem vette el a kedvét sem a kalandoktól, sem pedig a gyerekektől. A következő években két rövid kapcsolatából született még egy-egy kislánya, 2020-ban pedig a második felesége, az üzleti pszichológusként dolgozó Phillipa Coan is életet adott az első közös gyermeküknek.
Jude Law-nak mindezek mellett a színházra is maradt ideje. 2009-ben Hamletként tért vissza a színpadra, a rákövetkező évben pedig egy másik Shakespeare-hős, V. Henrik bőrébe is belebújt. Law-nak mindkét karakter nagy szerepálma volt, a színházat pedig saját bevallása szerint még ennyi év után is otthonosabb terepnek érzi.
Ezzel együtt a filmekkel sem maradt adós. Guy Ritchie annak ellenére ráosztotta Dr. Watson szerepét a Scherlock Holmes-filmjében, hogy még Law sem gondolta magát a legegyértelműbb választásnak. Mindenesetre a rendező, valamint a főszereplő, Robert Downey Jr. annyira felpiszkálta a kíváncsiságát, hogy nem tudott ellenállni a lehetőségnek. 2011-ben pedig újra összeállhatott a páros, mivel a film elég sikeresnek bizonyult ahhoz, hogy második részt kapjon.
A 2010-es években Jude Law egyaránt emlékezetes alakítást nyújtott a Keira Knightley által megformált Anna Karenina férjeként és Wes Anderson Grand Budapest Hotel című filmjében, 2016-ban pedig újra a csúcsra tört. Ezúttal viszont nem a mozikat, hanem a képernyőket hódította meg ifjú pápaként Paolo Sorrentino sikersorozatában. Law cigaretta- és kólafüggő, áskálódó egyházfője komplex karakter, aki a meglepő húzásaival mindig képes meglepni a nézőt. Az olasz művészfilmes rendező nem tízrészes sorozatként, hanem egy tízórás filmként jellemezte az alkotását, ez az értelmezés pedig a főszereplő Law-nak is sokat segített abban, hogy minél alaposabban fel tudja építeni a karakterét.
Mivel a sorozat bemutatása szinte egybeesett az amerikai elnökválasztással, egyesek látni vélték a párhuzamot a vatikáni politikai dráma rendszeren kívülről érkező, dogmatikus fiktív pápája és frissen megválasztott elnök, Donald Trump között. A sorozat sikerén felbuzdulva Sorrentino négy évvel később megcsinálta annak kvázi folytatásaként Az új pápát is, amelyben John Malkovich alakította a mellékszereplőként visszatérő Jude Law utódját, ám a nagy várakozás övezte új sorozat vegyes fogadtatásra talált.
Egy hatgyerekes apa aligha úszhatja meg azt sem, hogy szerepet vállaljon minden idők egyik legnépszerűbb családi franchise-zában, a Harry Potterben. Összeállításunk végéről pedig mi sem szerettük volna lehagyni a két Legendás állatok-filmet, amelyben Jude Law alakította a fiatal Dumbledore professzort életének egy olyan szakaszában, amelyet korábban jobbára csak fanfictionökből ismertünk. A színész egy interjúban elmesélte, hogy a szerepre való felkészülésben személyesen J.K. Rowling segítette, akiből egy közös teadélután alkalmával három órán keresztül ömlött a szó a Dumbledore-ról, miközben Jude Law, mint egy őrült, igyekezett mindent lejegyzetelni.
A jelentős színházi múlttal rendelkező Jude Law az egész karrierje során küzdött azzal, hogy ne csak egy férfi szexszimbólumot lássanak benne, ebben a tekintetben pedig az idő és a tehetsége kétségtelenül neki dolgozik.