11° Budapest
2024 november 06., szerda
image

Úgy néz ki, a marsi talajból rakétaalkatrészeket is lehetne nyomtatni

Az űrkutatás jövője egyértelműen az, hogy az űrhajósok az adott égitesten lévő nyersanyagokat használják fel ahelyett, hogy a Földről kellene bizonyos dolgokat pótolni. A jövőbeni Mars-utazások kapcsán az ilyen irányú kutatások kiemelt jelentőséggel bírnak. Az IFLScience arról ír, hogy a Washington Állami Egyetem kutatócsoportjának sikerült most egy áttörést elérnie. A szakemberek módot találtak arra, hogy a regolitot tartalmazó marsi talaj felhasználásával titán ötvözetet hozzanak létre.

Az International Journal of Applied Ceramic Technologyban megjelent publikáció szerint a csapat a regolitot önmagában felhasználva képes volt kerámiákat létrehozni, de a titán-alumínium-vanádium ötvözethez hozzáadva is megállta a helyét. Ez utóbbira azért voltak kíváncsiak a kutatók, mert az ötvözet már önmagában is szilárd és korrózióálló.

A beszámoló szerint amikor csak regolitból készítettek kerámiát, az nem volt túl tartós: lehűléskor berepedezett. Emiatt építőanyagként nem használható, ám arra jó lehet, hogy bevonatként védelmet nyújtson a rozsdásodás ellen. Sőt, még a kozmikus sugárzást is tompíthatja.

Akkor azonban, amikor 5 százalék regolitot adtak a titánötvözethez, a csapat azt tapasztalta, hogy az anyag nemcsak sokkal erősebb, de könnyebb is lett.

A csapat egy keveréket készített, amit 2000 Celsius-fokra hevítettek, majd a marsi talaj utánzatát adták hozzá. Ezután 3D-nyomtatással formálták a kívánt méretűre és formájúra. A teszt sikeres volt, a kívánt anyagot gond nélkül sikerült kinyomtatni. A szakemberek úgy látják, ennek köszönhetően a jövőben az utazáshoz használt rakéták alkatrészeit is elő tudnák így állítani.

A kutatók szerint ugyan a folyamathoz még mindig sok erőforrást kell a Földről a Marsra vinni, de a további fejlesztésekkel és a 3D-nyomtatás tökéletesítésével ez a mennyiség idővel csökkenthető.