Budapest
2024 november 29., péntek
image

Túlságosan zárkózott? Egy kis fatalizmus segíthet

A fatalizmus – hogy sorsunkat egyfajta végzetszerűség határozza meg – erősíti a zárkózott emberek önbizalmát.

Erre a különös eredményre jutottak lengyel kutatók. Małgorzata Sobol és kollégái egy-egy csoportot válogattak össze középkorú extravertáltakból, illetve introvertáltakból.

A kísérletet úgy rendezték el, hogy az alanyok egy részének bele kellett élniük magukat olyasvalaki helyzetébe, aki szerint az ember nem tudja befolyásolni a saját jövőjét.

A két kontrollcsoport ehelyett semleges felfogású ember helyzetével szembesült.

A fatalistákat a szakértők egyebek mellett azzal jellemzik, hogy befektetés helyett a fogyasztást kedvelik, a problémákat nem oldják meg, hanem várnak, amíg megoldódnak maguktól, illetve hajlamosabbak a depresszióra és az agresszióra.

A kutatók arra jutottak, hogy a fatalista szemlélet az extravertáltakra nem hatott, az introvertáltak önbizalmát viszont megnövelte.

Ha ennek van jelentősége, akkor a kutatók szerint az, hogy az extravertáltak úgyis jobban kezelik az idejüket, ezért nem befolyásolja őket az az átmeneti érzés, hogy nem urai a jövőjüknek.

De az is lehet, hogy erről szó sincs, pusztán a kísérletben az extravertáltak nem tudtak azonosulni az elképzelt fatalista embertársukkal.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.