Tudja, mit kell tenni, ha lángra kap az olaj? Tűzoltási tippek otthonra
Melyek a leggyakoribb tűzesettel összefüggő balesetek otthon?
A tüzelő- és fűtőberendezések működtetése: ha valaki begyújtja a kályhát – ami bár nyáron nem aktuális –, a fűtési időszakban ebből gyakran van gond. Sok eset a nyílt lángok használata miatt adódik, ezt követi az elektromos hiba, a meghibásodott készülékek okozta tűz, majd a sütés-főzés, konyhai balesetek jönnek és végül a dohányzás. Utóbbinál szintén lehet szó nyílt láng használatról, ha gyufával gyújtanak rá. Többnyire ezek az okok a háztartásban.
A grillezés, sütögetés nem okoz sok riasztást?
A háztartáson belül előforduló balesetek mellett a szabadban is ugyancsak vigyázni kell a nyíltláng-használattal. Jelenleg országos tűzgyújtási tilalom van, azaz nem szabad tüzet gyújtani kijelölt tűzrakó helyen sem. Ha valaki a teraszán vagy a kertjében grillezne, adott szabályok szerint megteheti, de ebből szintén lehet probléma: nem javasolt erősebb szélben próbálkozni. Hozzáteszem, hogy ilyen szárazságban egyáltalán nem tanácsos sütögetni, a családi házunk udvarán se bográcsozzunk, mivel a szél akár több száz méterre továbbviheti a parazsat. Egész távol meggyújthatja az aljnövényzetet, hiszen jelenleg minden papírszáraz, és vegetációtűz keletkezhet: lángra kaphat az erdő is.
Az erdőtüzeket gyakran emberi gondatlanság okozza, mire figyeljünk?
A dohányzásnál a csikk parazsa könnyedén meggyújthatja az aljnövényzetet. Most az aratási időszak végén járunk, de az aratási időszakban a tarlónál ez visszatérő probléma, ahogy az is rendszeres, hogy a kocsi vagy a vonat ablakából kidobják a csikket. Ezek tipikus esetek.
Az elektromos tüzeknél mi a leggyakoribb kiváltó ok?
Az, hogy túlhevülés vagy elektromos zárlat következik be, ami bármilyen eszköznél előfordulhat: főleg, ha felügyelet nélkül használjuk őket. Éppen ezért nem javaslok bekapcsolt elektromos eszközt – tűzhelyet, mosó- vagy mosogatógépet – felügyelet nélkül működtetni. A tűzeseteken túl amúgy sem célszerű így elhagyni a lakást, hiszen nem egy olyan történet van, hogyha nem is tűzeset keletkezik, de a mosógép csöve kiugrik a kádból, és elönti a fél lakást vagy a lépcsőházat, mire hazaér a tulajdonos a vásárlásból vagy a munkából.
Azt javaslom, hogy ne hagyjunk felügyelet nélkül bekapcsolt eszközöket, illetve ha elmegyünk otthonról, az eszközöket kapcsoljuk ki. Ne csak a készenléti állapotot válasszuk, hanem válasszuk le a hálózatról is.
Tehetünk még bármit, hogy csökkentsük a veszélyforrásokat?
A konyha örök forrás: a sütőben vagy a tűzhelyen hagyott étel túlmelegedése veszélyes. Ha ott hagyjuk az olajat, elmegyünk otthonról, vagy csak a nappaliban vagyunk, és elfeledkezünk róla, mert egy jó sorozat megy a tévében, mire vége a résznek, a forró olaj lángra kaphat. Ilyenkor nagyon fontos, hogy nem szabad vízzel oltani, le kell fedni egy fedővel az edényt, hogy elzárjuk az oxigéntől, így az égés megszűnik, illetve le kell csavarni a szabályzó gombot, hogy az ne melegítsen tovább. Rendszeresen előfordul, hogy ilyen eset miatt riasztják a tűzoltókat.
Az elektromos tűznél mi a teendő?
Ha magunkat nem veszélyeztetjük, válasszuk le az eszközt a hálózatról, húzzuk ki a konnektorból, ha megoldható: amennyiben túlhevülésről van szó, akkor az meg fog szűnni. Ha lángon égés helyzete áll fenn, akkor magunkat ne sodorjuk veszélybe. Ha nem tudjuk megtenni ezt a lépést anélkül, hogy a testi épségünket kockáztatnánk, vagy nincs tűzoltókészülék az otthonunkban, akkor mindenképpen kérjük a tűzoltóság segítségét, és addig is riasszuk a lakásban lévőket.
A dohányzásnál mire kell figyelni?
A legjobb természetesen az, ha nem dohányzunk. De ha valaki mégis megteszi, akkor legalább a gyufát oltsa el és dobja a hamutartóba, ne a papírkosárba. A dohányzók hamuzzanak a hamutálba, és a csikket is oda dobják. Ugyanez a veszély az elektronikus és füstmentes dohánytermékeknél már nem jellemző. Nincs égés és parázs, ezáltal nincs parázshőmérséklet sem.
Ezek szerint a háztartási balesetek jó része elkerülhető lenne?
Jó részét meg lehetne akadályozni, igen. Pénzbe kerül, de javasolnám, hogy szereljünk fel a lakásban, házban füstérzékelőt, hiszen a hangos sivítására fel lehet ébredni. E mellé nem árt egy szén-monoxid-érzékelő, aminél a tűzesettel összefüggő balesetről beszélhetünk.
Fontos, hogy ez két külön eszköz – bár vannak olyan készülékek, amik füst- és szén-monoxid-érzékelők egyben. Van, aki azt gondolja, hogy ha van szén-monoxid-érzékelője, akkor megoldott mindent, de ez nem így van. Utóbbinak orra van, szimatol, és érzékeli a levegőben a szén-monoxidot, a füstérzékelőnek pedig szeme van, és érzékeli a levegőben lévő részecskéket, égésterméket, magyarul a füstöt. Ugyanakkor a konyhába a tűzhely fölé nem érdemes tenni, mert a gőzre éppúgy reagál, mint a füstre, illetve, ha valaki a lakásban dohányzik, ott sem mindegy, hova szereljük fel, hogy ne riasszon be. Egy ellenőrzött, jó minőségű eszközt, ami hosszú éveken át működik már hét-tízezer forint között kaphatunk mind a két fajtából.