Budapest
2024 november 01., péntek
image

Toszkánát idéző mediterrán gyümölcsösben szedtük a fügét Zala megyében

Mézédes fügeillat, és Toszkánát idéző táj fogad minket a Zala megyei Fügeligetben. A domboldalon mintegy 7 hektáron elterülő fügeültetvény túloldalán már Szlovéniát látjuk, és a horvát hegyek is felbukkannak a háttérben.

Utassy Luca és családja 2010 óta termeszt fügét Tormaföldén. Az első bokrok elültetésekor itthon fügetermesztés még nem folyt nagyobb mennyiségben. Eleinte az volt az Utassy család célja, hogy valamilyen mediterrán, déli gyümölcsöt termesszenek, a kivi, a khaki szilva és a füge közül a legutóbbi lett a befutó. A terület kiválasztásakor fontos szempont volt, hogy biztosan ne fagyjon el a termés, ugyanis a füge termesztésének legnagyobb ellensége a téli hideg, ezért olyan területet kerestek, ahol -15 Celsius-fok alá nem megy a hőmérséklet – mondta el Luca. Így esett a választás a tengerszint feletti 2-300 méteren elterülő dombra, amit nagy völgyek vesznek körül.

Az egyébként budapesti család Pécs környékén és Zala megyében keresett helyet az ültetvénynek, ma már Budapestről ingáznak július közepétől októberig, ugyanis ekkor érik a füge Tormaföldén.

A falusi turizmust kötik össze a fügeszedéssel

Az első pár évben csak pár kiló füge termett, mára azonban 500 termő fügebokornál járnak. Amikor elkezdett nagyobb mennyiségben teremni az ültetvény, akkor kerestek egyéb értékesítési módokat, így indult el a Szedd magad! mozgalom is.

Ráadásul a falu kilátója is a Fügeliget mellett volt, így az erre túrázók az egyéb programokat össze tudták kötni a fügeszedéssel. Emellett az is különlegesség, az itteni füge vegyszermentes, hiszen Lucáék nem használnak permetszert, műtrágyát vagy gyomirtót, csupán egy kis szerves trágyát juttatnak ki valamennyi vízzel, a csapadékon kívül ennyi vizet kap összesen a füge.

Olcsóbb leszedni, mint a piacon megvenni

Bár azt hihetnénk, hogy a Szedd magad! kereteiben nem számít, hogy 1 vagy 3 kiló fügét szedünk le, ez egyáltalán nem így megy, a Fügeligetbe jobb ha bejelentkezünk. Ugyanis a termés nagy részét általában nem tudják helyben eladni, a füge nagy részét Budapestre szállítják, átvételi helyeken, piacokon, emellett cukrászdáknak és éttermeknek értékesítik. A logisztikát jól meg kell tervezni, hiszen a fügét folyamatosan szedni kell, nem eltartható, mindig aznap vagy a szállítás előtti napon kell leszednie a termesztőnek. „Így a változékony időjárás miatt lehet hogy az egyik héten úgy látszik, beérik 500 kiló, de ha esik az eső és mégis hűvösebb van, akkor lehet, hogy 300 kilóval kevesebb érik be, ennyivel többet kell leszedni egy héttel később.”

Általában a termés kb. negyedét adják el a Szedd magad! keretein belül, viszont idén kevesebb mint a tavalyi érdeklődők fele szedte maga a fügét: 10 százalékra csökkent ez az arány – mondta el Luca. Ezzel szemben a koronavírus-járvány alatt jóval többen szedtek fügét a korábbinál. „Például sokan a Balaton környékén nyaraltak, és beiktatták a fügeszedést. Szinte egymásnak adták a kosarat az emberek.”

Egyébként, ha valaki maga szedi a fügét, tényleg spórolhat is egy keveset: Így 2500 forint a füge kilója, míg a pesti piacon 2800 forint.

A nyári hőségben volt olyan fajta is a farmon, aminek a gyümölcsei felforrtak

Az aszály a fügének sem kedvez, de nem annyira érzékeny rá a gyümölcs, mint mondjuk a kivi. Meg lehet termelni öntözés nélkül, bár látni a szemeken, hogy apróbbak és a nyári forróság miatt volt olyan fajta a Fügeligetben, aminek porzott a belseje, mert a bokor nem tudta beérlelni a gyümölcsöt. „Ha a leszedett füge szárán megjelenik egy tejcsepp, az azt jelenti, hogy a növény még érlelte a gyümölcsöt, ha pedig nincs már ott, akkor teljesen beérett, levált a növényről. Ezeket a fűrészporosokat ha leszedtük, már nem jelent meg a növényi latex – azaz nem tudta tovább érlelni a bokor – belülről kiszáradt a gyümölcs.”

A nyári 42 fokban olyan fajta is volt a farmon, aminek a gyümölcsei felforrtak a fán, és lefolytak az ágakról, nem bírták a forróságot. Ennek ellenére Luca szerint elég jó volt a nyári termésük. Most inkább abban reménykednek, hogy a második érés alatt már nem lesz rengeteg eső, mert az érő fügéket lerohasztja a sok nedvesség. „Egy kis eső nem baj, de ha több napon át esik, akkor csak rohad a gyümölcs a bokron.” Ugyanakkor a szárazság miatt, ha nem kap elég nedvességet a bokor, akár a leveleit is lehullajthatja.

Szeretnék kiszámíthatóbbá tenni a bevételt

„Miután az időjárástól függ a termés, a Szedd magad! ültetvényből nem lehetne megélni” – mondta el Luca. Ezért szerinte egy másik növénykultúra termesztésével lehetne kiszámítható bevételre szert tenni, emellett az agroturizmus irányába mozdulna el az Utassy család, vagyis a közeljövőben a fügeligetre néző szálláshelyet létesítenének, a szobákat kiadnák.

Emellett hosszabb távú terveik közt szerepel, hogy fügelekvárt, aszalt fügét, fügebort, fügepálinkát készítsenek, bérfőzésben, majd hosszabb távon főzősorra ruháznának be.