Budapest
2024 november 12., kedd
image

Törvény még nincs róla, vezetője már van a Belső Ellenőrzési és Integritási Igazgatóságnak

Igaz, hogy Szele Tamás csak a jövő héten kedden megszavazandó törvény hatályba lépése hatályba lépése után foglalhatja el a kormányzat által az Európai Bizottsággal az uniós pénzekért folytatott egyezkedés nyomán létrejövő korrupciellenes minisztériumi szervezeti egység – ami nem azonos a majd hatóságként ugyanezért felelős szervezettel – vezetői székét, de megbízását a miniszterelnök máris közzétette a Magyar Közlöny péntek késő esti számában.

A kormánynak láthatóan sürgős, hogy hozzájusson az uniós pénzhez. Az Európai Unióval való megegyezést szolgáló törvényjavaslatok egyike szól arról, hogy az európai uniós források felhasználásáért felelős Navracsics Tibor miniszter munkaszervezetében Belső Ellenőrzési és Integritási Igazgatóságot hoznak létre. Mivel Navracsicsnak nincs saját minisztériuma, ezt a Miniszterelnökség szervezetén belül helyezik el.

A parlamenti ülésterv szerint minderről kedden szavaznak a képviselők, de szokatlan módon előre megjelent az igazgató ez év végéig szóló megbízásáról szóló miniszterelnöki határozat, azzal, hogy csak az igazgatóságot létrehozó törvény hatályba lépése után érvényes. A feladatot Szele Tamás kapta, aki a nyilvánosan elérhető információk szerint a Miniszterelnökség főosztályvezetője, közelebbről a társaságfelügyeleti főosztályt vezeti (nem keverendő össze az azonos nevű újságíróval – a szerk.).

A kormány ugyanakkor egy 244 paragrafusból álló rendeletet is hozott „Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve végrehajtásának alapvető szabályairól és felelős intézményeiről”, szintén nyilván abban a reményben, hogy a terv végrehajtásához a pénz most már megérkezik. A jogszabály igen részletesen előírja az eljárásokat és az összeférhetetlenségi szabályokat.

Egyúttal azt is megszabja, hogy az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos nemzeti hatósági feladatokat minden témában Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter látja el a Miniszterelnökség segítségével, a közelebbről érintett minisztériumok csak „szakpolitikai felelősként” szerepelnek.