Tordai Bence szerint önmagát leplezte le a kormány a rezsitámogatással kapcsolatban
Csütörtök késő este jelent meg a 2023-as költségvetés frissített, immár rendeleti verziója, melyet a Pénzügyminisztérium el is nevezett rezsivédelem költségvetésének. A főbb számokat, változásokat külön cikkben szedtük össze, mely alább olvasható.
A PM a költségvetés mellé kiadott sajtóközleménye nyilván külön kitért a jövő évi rezsivédelmi alapra, melyet a kormány a nyári, elsőverziós költségvetéshez képest jelentősen felpumpált, és azon belül is látványosan megnőtt a lakossági rezsivédelemre előirányozott összeg.
Júliusban még úgy voltak vele, hogy 2023-ban majd összesen 600 milliárd forintból fogják slankítani a magyarok energiaszámláit, a december végi költségvetésben viszont már 1458,2 milliárd forint szerepel a lakossági rezsivédelem működési kiadása soron. (Az év végi sajtótájékoztatón Orbán Viktor miniszterelnök közölte, a kormány nem tervezi a rezsitámogatás jelenlegi rendszerének felülvizsgálatát, számításaik szerint a háztartások 75 százaléka belül marad a kereten.) A teljes rezsitámogatás (beleértve az önkormányzatokat, egyházakat, versenyszférát) ennél magasabb, összesen 2609,9 milliárd.
A kérdés az, hogy ez az első látásra roppant nagy összeg a gyakorlatban mennyi anyagi könnyítést jelent majd havi bontásban a magyarországi háztartásoknak (vagyis, mennyi lenne valójában a rezsiszámla, a támogatás nélkül).
Ismert, hogy a kormány előszeretettel hangoztatja, hogy a rezsitámogatás az átlagfogyasztóknak havi 181 ezer forintot jelentett 2022-ben. Ugyanez a szám köszönt vissza a Pénzügyminisztérium által december 29-én küldött közleményben is, ahol már a 2023-as költségvetésről írnak.
Csakhogy a 181 ezres összeg alapból sántít.
A Párbeszéd társelnöke, Tordai Bence a számokat átnézve arra jutott, hogy a kormány saját magát cáfolta meg.
Ő úgy számolta ki a háztartásokra jutó, 2023-as havi rezsitámogatást, hogy elosztotta a lakossági rezsivédelem működési kiadása összegét a magyarországi családok számával, majd ezt is elosztotta 12-vel. Ő 4 millió családdal számolt (mivel „Magyarországon van 5,2 millió lakossági áramfogyasztó, és 3,3 millió lakossági gázfogyasztó," és a kettőt összesítette) így neki
1.458.200 millió Ft/4 millió család/12 hónap = 30.379 Ft/család/hó
összeg jött ki. „Vagyis havonta nem 181 ezer, hanem 30 ezer forinttal vannak beljebb átlagosan a magyar családok a híres rezsicsökkentés miatt" – írja a képviselő.
Utánaszámoltunk, igaza van-e Tordainak. Mi azt néztük, hogy a Központi Statisztikai Hivatal szerint 2021-ben hány darab háztartás volt: 4 099 311. Ha nem kerekítjük le 4 millióra, akkor
a havi rezsitámogatás 29 643 forintra jön ki.
Kevéssé valószínű, hogy a kormány hagyná elszállni a rezsiszámlákat, inkább arról lehet szó, hogy valójában ennyivel kell támogatni az átlagfogyasztókat ahhoz, hogy durván a jelenlegi szinten maradjon a számlájuk. Ettől természetesen nem kizárt, hogy a kormányzat jövőre is azt fogja kommunikálni, hogy minden hónapban 181 ezerrel segítik az embereket (ha igaz, ha nem).
Miután jövőre is hektikus év lesz, nem kizárt, hogy a piaci árak emelkedése után további összegeket irányoznak elő rezsitámogatásra.