Budapest
2024 november 29., péntek
image

Több tucat magyar céget alapítottak oroszok a háború kitörése óta

Egy Mexikói úton lévő társasházat kedvelnek leginkább azok az oroszok, akik Magyarországon alapítanak céget – legalábbis a hvg.hu kutatása szerint ennek az épületnek az egyik földszinti lakásába van bejegyezve egy sor olyan gazdasági társaság, amelynek tulajdonosai orosz állampolgárok. Így volt ez már az orosz–ukrán háború kirobbanása előtt is, ám hiába az orosz állampolgárokat érintő különféle korlátozások, a magyarországi cégalapítási kedv nem hagyott alább:

március eleje óta 33 olyan céget alapítottak Magyarországon, amelynek tulajdonosai orosz állampolgárok, ritkább esetben orosz cégek.

Ez nem tér el jelentősen a tavalyi év azonos időszakának számaitól: 2021 márciusától december 31-ig tartó időszakban 56 ilyen cégre bukkantunk az Opten adatbázisban, így könnyen lehet, hogy idén év végére hasonló szám jön ki. Az 56 cégből a legnagyobb árbevételt egy élelmiszer-nagykereskedő csomádi mikrovállalkozás vitte el (2021-ben 114 milliós nettó árbevétele lett), a társaságot tavaly májusban alapította két moszkvai magánszemély. A tavaly nyáron alakult Altgen Energy pedig villamosenergia-kereskedelemből közel 100 milliós nettó bevételre tett szert.

Érdemes egy pillantást vetni az ukránokra is: kutatásunk során 170 olyan, az elmúlt fél évben bejegyzett magyarországi céget találtunk, amelynek a tulajdonosai ukrán állampolgárok, vagy ukrán cégek.

A cégadatbázisban található adatok elemzéséből az is kiderül, hogy a háború kirobbanása óta a legtöbb orosz hátterű magyar cég alapításában egy Budapesten élő ügyvéd, dr. Zsludov Vagyim működött közre. Megkeresésünkre Zsludov elmondta, hogy az ügyvédi praxisának nagy részét valóban az ilyen cégalapításokkal tölti. Érdeklődésünkre azt is elárulta, hogy a háború kitörése óta nem lett kevesebb munkája, ugyanakkor az ügyfélkör szerinte kicserélődött: míg azok az oroszok, akik korábban magyarországi projektek miatt alapítottak cégeket, eltűntek, helyette olyanok jöttek, akik Oroszországot elhagyva akarnak új életet kezdeni Európában. Olyanok alapítanak tehát magyar céget szerinte, akik az elmúlt időszakban Csehországban, Dániában vagy éppen Belgiumban telepedtek le.

A frissen alapított társaságok irataiban mindenesetre azt látni, hogy a tulajdonosoknak oroszországi – elsősorban moszkvai és szentpétervári – lakcímük van, míg a kézbesítési megbízottnak a magyarországi ügyvéd van megadva. A Zsludov által életre hívott magyar cégek között vannak, amelyek a fő tevékenységeik szerint fával és építőanyaggal kereskednek, üzleti tanácsadással foglalkoznak, sőt van, amelyik utazásszervező.

Zsludov Vagyimon kívül még egy Starimpex nevű cég intéz sűrűn oroszoknak magyarországi cégalapítást. Orosz nyelvű honlapján a Starimpex a lehető legrövidebb ügyintézéssel vállal magyarországi cégalapítást, de a számvitel és a vámügyintézés mellett az ügyfeleik tartózkodási engedélyeinek intézése is a szolgáltatásaik között szerepel. De a honlapjuk szerint vállalják, hogy magánszemélyeknek nyitnak bankszámlát, cégek részére pedig székhelybérlést is kínálnak, vagy akár azt, hogy „kulcsrakészen” adnak át magyarországi társaságot.

A Starimpex ügyvezetője, Morozov Alekszej a hvg.hu megkeresésére elmondta, hogy a háború óta nagyon megnehezült az orosz állampolgárok dolga, ha cégalapításról, bankszámlanyitásról, tartózkodási engedély beszerzéséről van szó, szerinte egyértelműen negatív most a trend. Szavaiból az derült ki, hogy

nem jó most orosznak lenni, ahogy ő fogalmazott, „a gazdasági társadalomban”.

Bár Morozov az ügyfeleikről nem adott ki adatot, a cégadatbázisban szereplő információkból az olvasható ki, hogy a Starimpex az elmúlt hat hónapban legalább hat olyan cég megalapításában működhetett közre, amelynek a tulajdonosai orosz állampolgárok. Ezen társaságok között szoftverfejlesztőt, vendéglátásban érdekelt céget, bútor- és lámpakereskedőt és szerszámgép-nagykereskedőt is találtunk.

Úgy tűnik, hogy nem minden oroszt ijesztett meg a politikai-gazdasági helyzet. A Kínában, Törökországban, Olaszországban, Németországban, Észtországban, Bulgáriában, Litvániában és Franciaországban már jelenlévő ITK System nevű orosz szoftver- és számítógép nagykereskedelmével foglalkozó vállalat például idén áprilisban alapított magyarországi céget.

Idén júliusban pedig egy olyan orosz bélyegkereskedő gründolt magyar gazdasági társaságot, amelynek már van egy cége Észtországban. Március végén alapított magyar céget Modenova Vera, annak az orosz Flowwownak a tulajdonosa, amelyik magát a legnagyobb orosz virágküldő szolgáltatónak nevezi. Június végén pedig oroszok alapítottak egy olyan magyar céget, amely bányászati gépek kereskedésével foglalkozik.

Tizenegy olyan orosz hátterű magyar céget azonosítottunk, amelynek a tulajdonosai a háború kirobbanása után döntöttek úgy, hogy felszámolják a társaságot. Azt nem tudni, hogy miért döntöttek így, de könnyen elképzelhető, hogy a háború okozta gazdasági szankciók szerepet játszottak ebben. Lehúzta a rolót például egy olyan, vegyes termékek nagykereskedelmével foglalkozó cég, amelyik két éve még 264 millió forint nettó árbevételt termelt. A megszűnő cégek között találtunk mezőgazdasági gépekkel kereskedőt, mérőműszergyártót, fakereskedőt. De nyáron szűnt meg egy mindössze két éve alapított, és programozással foglalkozó orosz hátterű budapesti cég, az oroszok által eddig sűrűn lakott Hévízen pedig egy olyan kft, amelynek a tevékenysége ingatlan-bérbeadás volt.

Nyitóképünk illusztráció. Fotó: AFP / MENAHEM KAHANA