Több száz szimuláció derítette ki, miért csíkos a Mars haldokló holdja
A jelek szerint sikerült megfejteni a Mars nagyobbik holdjának, a Phobosnak a rejtélyét – írta meg az IFLScience. A The Planetary Science Journal című tudományos lapban megjelent tanulmányban a szakemberek az égitest felszínén látható „csíkok” eredetéről rántották le a leplet.
Az eddig is köztudott volt, hogy a Phobos előbb-utóbb elpusztul majd. A hold egyre közelebb kerül a Marshoz, 100 évente nagyjából 2 méterrel, így a kutatók szerint 30–50 millió év múlva megsemmisül. Hogy ez pontosan hogyan néz majd ki, azt egyelőre nem tudni, de úgy tűnik, az égitest darabokra fog szakadni, hogy aztán gyűrűt alkosson a bolygó körül.
A Phobos felszínét átszelő párhuzamos barázdák a kutatók szerint valójában kanyonok, amik az extrém gravitációs kölcsönhatás miatt folyamatosan szélesednek. Mivel a hold az ár-apály jelenség miatt mindig ugyanazon oldalát mutatja a vörös bolygó felé, így az egyik oldalát mindig nagyobb gravitációs hatás éri.
Az új tanulmányban a kutatók több száz szimulációt futtattak le, aminek eredményeként a 3D-s modellen is megjelentek ugyanolyan „csíkok”, mint amilyenek a Phobos felszínén láthatók.
Érdekesség ugyanakkor, hogy nem minden barázda jelenlétére adott magyarázatot a szimuláció: az egyenlítőnél lévőkre például egyáltalán nem.