Több szállal kötődik a Megafonhoz a Zelenszkijt ügynököző mémoldal
A 9000 követővel rendelkező, 2021-ben ismeretlen szerkesztők által elindított, Demokratikus Mémek elnevezésű Facebook-oldal mémekre hasonlító formában (de az ironikus humort gyakran mellőzve), színes, feliratos képeken terjeszti többek között azt, hogy
Bár a Demokratikus Mémek hivatalosan nem szerepel a kormányközeli Megafon Központ támogatott projektjei között, de a Facebookon több bejegyzés (például ez) is tanúskodik arról, hogy a Demokratikus Mémek a megafonos csapat része (legalábbis az egyik képen így mutatják be őket). A Lakmusz cikke ezen túl is talált olyan szálakat, amelyek a Megafonhoz vezetnek.
A „Demokratikus Mémek” brand ugyanis nemcsak egy Facebook-oldalból áll. Fenntart több tartalék csatornát (olyan oldalakat, amelyekre átterelhetik a követőiket, ha a főoldal elérését valamiért korlátoznák), kötődnek hozzá indonéz kamuprofilnak tűnő oldalak és tartozik hozzá egy 8500 tagból álló, zárt csoport is, amelyet szigorúan moderálnak. Ebbe a zárt közösségbe úgy lehet csak bekerülni, ha az ember elfogadja, hogy indoklás nélkül kirakják, ha a hozzászólásaival nem az Orbán-kormányt támogatja. A Demokratikus mémek csoportjának moderációjáért korábban összesen 8 Facebook-profil felelt, melyek közül kettő is a Megafonhoz volt köthető.
Az egyik ilyen profil a Külvárosi Suhanc elnevezésű, jelenleg inaktív Facebook-oldal, amely a 17. kerülettel, valamint annak egykori ellenzéki képviselőjével, Gy. Németh Erzsébettel foglalkozott korábban. Ez az oldal a bemutatkozásában utal arra, hogy a Megafonhoz tartozik. A másik ilyen profil egy kommunikációs szakembernek, Lénárd Péternek a személyes oldala, aki korábban az Igazságügyi Minisztériumnál, a Miniszterelnöki Kabintetirodánál és Petőfi Irodalmi Ügynökségnél is dolgozott. Lénárd a Lakmusz megkeresésére elismerte, hogy idén február óta szerződéses viszonyban áll a Megafonnal – írja a Lakmusz.
Lénárd, aki a Demokratikus Mémekkel kapcsolatban azt állította, hogy “semmilyen formában nem szerkesztette az oldalon megjelenő tartalmat”, a Lakmusz kérdéseit megválaszolás előtt továbbította több magán e-mail-címre. Érdekesség, hogy az e-mail-címekben szereplő nevek (Kovács István Gergely, Megyeri Gabriella, Dukász Magor) megegyeznek a Megafon alapítójának, a Petőfi Kulturális Ügynökség marketing- és kommunikációs vezetőjének, valamint a Fidesz digitális igazgatójának nevével.
Érdekesség az is, hogy a Demokratikus Mémek csoport moderátorai között most már nem látható sem a kormányközeli körökben mozgó kommunikációs szakembernek, sem a megafonosnak tűnő Külvárosi Suhancnak a profilja.
A sok szempontból kifejezetten átláthatatlanul működő Megafon Központ azt állítja magáról, hogy független a kormánytól, miközben a magáról sugallt kép ennek szöges ellentéte. Azt is állítja, hogy nem közpénzből működik, hanem adományozók dobták össze azt a sok százmilliót, amiből a kormánymédiával megegyező üzeneteket sulykolják. Ennek ellenére a Telex oknyomozása alapján, bírósági ítélet szerint is feltételezhető, hogy Megafonhoz is juthatott közpénz.
A Megafon Központról a hvg360 is részletes elemzést közölt: