Több mint 670 ezret keresnek a pedagógusok jövőre
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón közölte, hogy az európai uniós pénzeknek köszönhetően a kormány februárban 32,2 százalékkal emeli meg a pedagógusok bérét, amely a tanároknak, óvónőknek és a szakképzésben dolgozóknak is jár majd. A béremelés 140 ezer köznevelésben dolgozó pedagógust érint.Gulyás ígérete szerint a kormány még ebben a ciklusban megduplázza a pedagógusbéreket, aminek következő lépcsőfoka a jövő évi, további 21 százalékos emelés lehet, így 672 416 forintot keresnének a pedagógusok. Ezt követően pedig 2025-re a pedagógusok átlagbére 812 ezer forint lesz. Hozzátette, hogy amennyiben emelkedik a diplomás átlagbér, azzal együtt változik majd a tanárok bére is.
A kormányszóvivői tájékoztató után a Belügyminisztérium is kiadott egy közleményt arról, hogy a szakmai és társadalmi egyeztetések lezárása után, a kormány szerdai ülését követően rendeletben pontosította a tanárok és óvónők béremeléséhez szükséges részletszabályokat.A rendelet értelmében
A közlemény szerint a pedagógusok az alsó sávhatárnál többet is kereshetnek. A mesterfokozat megléte további 2 százalékos, egyes kiemelt tantárgyak tanítása (matematika, kémia, biológia, fizika, földrajz, természettudomány, digitális kultúra) esetén további 4 százalékos illetményemelés jár.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a szerdai egyeztetés után kifogásolta, hogy egyes szakok kiemelése helyett miért nem azt jutalmazzák, ha valaki több szakkal rendelkezik. A PDSZ-nek az sem világos, miért pont ezeket a szakokat emelték ki, amikor komoly idegennyelv-tanár hiány van, de tanítókból és óvodapedagógusokból is kevés van.
Abban sem biztosak, hogy mindenki megkapja az ígért mértékű béremelést.
Hasonló volt a helyzet a státusztörvény esetében is, ahol szintén voltak csalódott tanárok. Lapunknak többen is elküldték a státusztörvény utáni munkaszerződését, amelyekből világossá vált: a „soha nem látott béremelések” helyett több esetben aprópénzzel próbálta meg kiszúrni a tanárok szemét a kormány. Nem meglepő módon tanárok százai adták be felmondásukat. A hvg360-nak a tanárhiánnyal küzdő igazgatók is meséltek helyzetükről, erről itt olvashat bővebben.