16° Budapest
2025 május 14., szerda
image

Több mint 50 halálos áldozata van Szudánban a hadsereg és a rivális milícia összecsapásának

Szudánban a 2021. évi puccs óta hatalmon lévő két rivális tábornok vetélkedése utcai harcokba, légitámadásokba és a médián keresztüli fenyegetésekbe torkollott szombaton – írja az MTI. A félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) azt állította, hogy elfoglalták a főváros nemzetközi repülőterét és az elnöki palotát, és felszólították a lakosságot, közöttük a katonákat, hogy forduljanak a hadsereg ellen. Állításuk szerint ők tartják ellenőrzésük alatt a főváros kulcsfontosságú infrastruktúráinak 90 százalékát – jelentette a CNN.

A hadsereg tagadja a repülőtér elfoglalását, de elismeri, hogy az RSF „felgyújtotta a polgári repülőgépeket, köztük a Saudi Airlines egyikét”, amit a légitársaság megerősített. Késő este kiadott közleményében a hadsereg felszólította a lakosságot, hogy maradjon otthon, mert folytatja a félkatonai bázisok elleni légicsapásait.

Egész nap szaporodtak a tűzszünetet követelő felhívások: az ENSZ, Washington, Moszkva, Párizs, Róma, Rijád, az Afrikai Unió, az Arab Liga, az Európai Unió, sőt még a volt polgári miniszterelnök, Abdalla Hamdok is, de hiába.

Az Arab Liga vasárnap rendkívüli ülést hirdetett Szudánnal kapcsolatban. Antonio Guterres ENSZ-főtitkár felszólította a két hadviselő felet: a hadsereg vezetőjét, Abdel-Fattah Burhánit és a félkatonai erők parancsnokát, Mohamed Hamdán Daglót, más néven Hemedtit, továbbá Abdel-Fattáh esz-Szíszit, hogy lépjen fel „az erőszak azonnali leállítása” érdekében.

A félkatonai erők ugyanakkor azt közölték, hogy hajthatatlanok. „Addig nem állnak le, amíg nem veszik át az összes katonai bázis ellenőrzését” – fenyegetőzött az RSF vezetője az al-Dzsazíra pánarab hírcsatornán. A hadsereg ezzel egy időben körözést tett közzé a Facebook-oldalán Hemedti ellen, és felszólította, hogy adja meg magát.

Szudánban hosszú időn keresztül Omar al-Bashir elnök gyakorolta a hatalmat. Őt 2019-ben puccsal buktatták meg. A puccsot ugyan a hadsereg vezetése vitte végig, de ehhez az is kellett, hogy az emberek az utcára vonuljanak tüntetni. Miután az elnököt a hadsereg megbuktatta, a civilek is részt akartak venni a hatalomban, de erre kevés esélyük maradt. A puccs óta ugyanis a kelet-afrikai országot egy tábornoki tanács irányítja. (Volt ugyan egy időszak, amikor polgári-katonai vezetés irányított, de az csak rövid ideig tartott.)

A Szudánt jelenleg irányító katonai tanácsban benne van Abdel Fattah al-Burhan tábornok, aki a fegyveres erők vezetője és gyakorlatilag ő az ország elnöke is. Van egy helyettese, Mohamed Hamdan Dagalo tábornok. A két tábornok között meglehetősen rossz a viszony, és ez az oka annak, amiért most harcok dúlnak a fővárosban, Kartúmban.