Tízből négy magyar már nem tudja fenntartani a korábbi életszínvonalát
Az emberek kétharmadának romlott a pénzügyi helyzete idén őszre a 2 évvel ezelőtti állapothoz képest – derült ki a CIB Bank, NRC-vel közösen végzett országosan reprezentatív kutatásából. Eszerint
a lakosság közel 40 százalékának a jövedelme nem teszi lehetővé, hogy a korábbi szinten tudjon élni – annak ellenére sem, hogy sokan pluszmunkával (52 százalék), vagyontárgyak eladásával (34 százalék), vagy éppen korábbi megtakarításaik felélésével (28 százalék) igyekeznek fenntartani korábbi életszínvonalukat.
A mostani helyzetre a legtöbben úgy reagáltak, hogy módosították a vásárlási szokásokat, és visszafogták a költéseket és – ha tudnak – igyekeznek megtakarítani. Az aktív korú népesség mintegy egyharmada nyilatkozott úgy, hogy a vagyoni, illetve megtakarítási hátterének köszönhetően nem romlott érezhetően a pénzügyi helyzete 2020 óta.
A romló körülmények inkább a nőket érintik: a férfiak 46 százaléka nyilatkozott erről, szemben a nők 61 százalékával. A nehéz helyzet miatt a megkérdezettek 36 százaléka változtatott a megtakarítási stratégiáján az elmúlt egy évben – ez elsősorban a magasabb jövedelműekre jellemző.
A változásra a többség a vásárlási szokásainak átalakításával és spórolással reagál. Az adatok tanúsága szerint az élelmiszer-vásárlásban a válaszadók 95 százaléka, az egyéb rendszeres kiadások terén a 85 százalékuk, a rezsivel kapcsolatban 81 százalékuk változtatott.