Budapest
2024 november 16., szombat
image

Titkos kamrát rejthet az egyik legizgalmasabb egyiptomi sír, Nofertiti maradványaihoz vezethet

A régi egyiptomiakról köztudott, hogy valóságos kincsekkel temették el uralkodóikat. Ugyanez történt a fiatalon elhunyt fáraó, Tutanhamon esetében is, akinek a nyughelyén annak idején rengeteg értékes tárgyat fedeztek fel a régészek. Egy egyiptológus, Nicholas Reeves azonban úgy véli: ez csupán a jéghegy csúcsa.

Mint a The Guardian is írta, Reeves egyike annak a tudóscsoportnak, amelyik hosszú évek óta hangoztatja, hogy Tutanhamon sírja egy óriási kamrarendszert rejthet, és valahol itt lehetnek Nofertiti, Ehnaton fáraó legendásan szép feleségének maradványai is. A régészek azonban nem találtak semmi különöset, ami igazolhatná a hipotézist – legalábbis eddig.

Reeves, aki a British Museum egyiptológiai osztályának volt kurátora is, úgy véli, hogy azok a rejtett hieroglifák, amikre Tutanhamon sírjában bukkantak rá,

utat mutathatnak a feltételezett titkos kamrához.

Reeves úgynevezett kártusokat azonosított, olyan kereket, amikben képek vannak. Ezek azt mutatják be, ahogy Tutanhamon utódja, Aj az elődjét eltemeti, legalábbis így gondolták eddig. Reeves ugyanis azt állítja, hogy a kártusok alatt megtaláltak egy nevet, amiről eddig nem is volt tudomása a régészeknek.

Ez a név pedig Tutanhamoné.

A kutató szerint mindez azt jelentheti, hogy a képeken látható jelenet rosszul lett értelmezve, és valójában Tutanhamont látni rajta. A múmia pedig, amin a kép szerint elvégzik a rituálét, Nofertiti temetési szertartását igyekszik bemutatni.

Reeves szerint az új bizonyítékok alátámasztják azt az elméletet, hogy Tutanhamon sírja egy sokkal nagyobb sír külső része, a jelenleg látható sírkamrákon túl pedig további kamrák sora vár még felfedezésre.

„Tutanhamon sírja mindig is zavarba ejtett minket a furcsa alakja miatt. Nagyon kicsi, és nem olyan, amit egy királytól elvárnánk” – mondta az egyiptológus.