12° Budapest
2024 november 08., péntek
image

Tippeljen, a gőzerővel épülő Paks II. megkapta-e már a legfontosabb engedélyét!

Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) változatlanul vizsgálja a Paks II.-es fejlesztés úgynevezett frissített előzetes biztonsági jelentését (EBJ) – közölték a Népszava érdeklődésére a hatóságnál. A dokumentumot akkor fogadják el, ha megbizonyosodtak arról, hogy az minden vizsgált szempontnak megfelel – szögezte le az OAH.

Az EBJ elfogadása meglehetősen fontos, ez képezi ugyanis a létesítési engedély alapját – aminek híján az erőművet nem lehet felépíteni. „A létesítési engedély egy úgynevezett komplex létesítményszintű engedély, amely az erőmű komplett műszaki koncepciójának és biztonsági megoldásainak elfogadására vonatkozik, azok alapján az elvárt nukleáris biztonsági szint elérését értékeli” – magyarázta az OAH.

A Paks II. jelenleg – nevezzük így – ideiglenes vagy feltételes létesítési engedéllyel rendelkezik. Az OAH 2022 augusztusában kiadta az engedélyt, ám visszatartási pontot hozott létre: a Paks II. az alapozásnak saját kockázatára nekiláthat, ám a betonacél szereléseken túl a reaktorblokkok építése csak akkor kezdődhet el, ha a vállalat frissíti és újra beadja az EBJ-t, és azt az OAH jóváhagyta.

Az OAH tájékoztatása szerint a Paks II. 2022. november 10-én adta be a frissített EBJ-t. Biztosra vehető, hogy valami nincs rendben, hiszen a hivatal ezek szerint több, mint egy éve vizsgálja a dokumentumot.

A feltételes létesítési engedély kiadásakor az OAH a frissített EBJ elbírálását 120 napra taksálta, vagyis ha minden rendben lenne, már idén év elején végeznie kellett volna.

 

Az EBJ frissítésére azért van szükség, mert az erőmű részletes terveinek kidolgozása haladt azóta, hogy a Paks II. 2019 végén beadta az engedélykérelmet, ráadásul az engedélyezés során észrevételeket tett nemcsak maga az OAH, de az egyéb illetékes szakhatóságok, felkért szakértők, illetve a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség.

Nem mellékes, hogy a jelenlegi, feltételes létesítési engedély megszerzése is enyhén szólva nehezen jött össze. Az eredeti engedélykérelmet a Paks II. még 2020-ban adta be. A hivatalnak alapesetben egy éve lett volna elbírálni a kérelmet – miután a korábbi 18 hónapos határidőt a második Orbán-kormány 2011-ben lecsökkentette. Az egy évet egy alkalommal meg lehet hosszabbítani 3 hónappal. Ezzel a lehetőséggel az OAH élt is, így 2021. szeptember 30-ára módosult az eljárás lefolytatására rendelkezésére álló határidő.

A hivatal azonban nem adta ki az engedélyt 2021 őszén, mert további értékeléseket látott szükségesnek, és hiánypótlásokra szólította fel a Paks II.-t. Végül ugyebár 2022 augusztusában adta ki a feltételes engedélyt, a véglegeset pedig azóta sem.

Magyarán gyakorlatilag az elvben egyéves engedélyezési eljárás immár mintegy három és fél éve húzódik.

Az erőmű engedélyezésének csúszásáról Vitalij Poljanyin, a projekt új igazgatója annyit mondott december közepén a vg.hu-nak, hogy „Oroszországban az európaitól eltér az atomerőművek engedélyeztetése. Míg itt minden lépést külön kell engedélyeztetni, Oroszországban az egészet egy csomagban. Időbe került, amíg az orosz kollégák elsajátították a számukra új eljárást.”