Budapest
2024 november 15., péntek
image

Tényleg ez váltja le az okostelefonokat? Akkor ez a két válasz mégis micsoda?

A Humane múlt csütörtökön mutatta be hivatalosan az új, okostelefon-gyilkosnak szánt viselhető készülékét, az AI Pint – erről itt írtunk bővebben –, ám, mint kiderült, a bemutató során kétszer is bakizott az eszköz.

A mesterséges intelligenciára épülő kütyü legfontosabb tulajdonsága, hogy nincs kijelzője: a ruhánkra lehet felhelyezni, és elsősorban hangvezérléssel irányítható, valamint lehet vele kommunikálni. (Az esetlegesen megjelenítendő információkat a tenyerünkre tudja kivetíteni, mint egy projektor.)

A bemutató során több kérdést is feltettek az AI Pinnek, mely szorgosan válaszolt is ezekre. Csak, mint utólag kiderült, két esetben rosszul – derül ki a Mashable cikkéből.

Az első baki akkor történt, amikor a cég társalapítója, Imran Chaudhri azt kérdezte az eszköztől, mikor lesz a következő teljes napfogyatkozás, és azt honnan lehet majd a legjobban látni.

Az AI Pin azt még sikerrel megugrotta, hogy 2024. április 8-án lesz, azonban arra már rosszul felelt, hogy honnan lehet majd a legjobban megfigyelni. Azt állította ugyanis, hogy Kelet-Timor országából, valamint Ausztráliából, azon is belül Exmouth városából lesz majd a legjobb követni a jelenséget.

Az internet szorgos népe azonban felhívta rá a figyelmet, hogy nem érdemes Ausztráliába menni jövő áprilisban – sokkal inkább javallott Észak-Amerikát felkeresni a napfogyatkozás megfigyeléséhez.

A másik problémás kérdés az volt, amikor Imran Chaudhri afelől érdeklődött, hogy a tenyerében tartott mandulák hány gramm fehérjét tartalmazhat – a válasz 15 g volt, ám, mint egy X (Twitter)-felhasználó, @thecreatornate felhívta a figyelmet, ennyi fehérjéhez körülbelül 60 szem mandulára lenne szükség. Ami lényegesen több lenne, mint ahányat Chaudhri a tenyerében tartott.

A cég reagált a hibás válaszokra; mint mondták, egy hiba miatt a készülék egy korábbi napfogyatkozáshoz ajánlott ideális helyszínt. A mandulás esetre pedig az a reakció érkezett, hogy nagyjából fél csészényi mandulához tartozó fehérjemennyiséget határoztak meg – nem az volt tehát a referencia a kalkulációnál, mint ami Chaudhri tenyerében volt.

A cég munkatársa azt is kiemelte, hogy a hibákat tartalmazó videó során egy előzetes, még kiadás előtti szoftver futott az AI Pinen, és azóta orvosolták a hibákat – és a videót is javítják a jövőben.

A helyzet ismerős lehet a Google számára is: amikor februárban bemutatták MI-chatbotjukat, a Bardot, egy reklámvideóban az is rossz választ adott.