-1° Budapest
2024 november 08., péntek
image

Távolról is lehet vezetni: 5G-s versenyautót mutatott be a Hungaroringen a Vodafone és a BME

Az FSE egy olyan konstrukciós mérnökverseny, amelynek keretein belül egyetemi hallgatóknak nyílik lehetőség versenyautók megtervezésére, megépítésére, majd azok éles, versenyben való kipróbálására.

A Vodafone, valamint technológiai partnere, a BME Formula Student East csapata az együttműködés során egy olyan technológiai megoldást fejlesztett, amely segítségével lehetőség nyílik 5G-alapú privát mobilhálózaton keresztül valós időben versenyautót vezetni.

A Hungaroring területén szeptember 17-én bemutatott teszten az 5G technológia tette lehetővé, hogy a versenyautót távolról biztonságosan lehessen vezérelni.

A szolgáltató szerint a technológiai demonstráció kiválóan szemlélteti az 5. generációs mobilhálózat alacsony késleltetési idejét, valamint a privát hálózat által kínált minőséggaranciát.

A cég közleménye idézi Dobó Mátyás vállalati szolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettest, aki szerint a megoldás jó példája annak, hogy a technológiai innováció által hogyan tehető hatékonyabbá a járműipar.

A vállalatnál úgy látják, az 5G magánhálózat a gépipar teljes értékláncában új távlatokat nyithat, hiszen olyan stabil, biztonságos, alacsony késleltetésű és iparban is alkalmazható, minőséggarantált vezetéknélküli technológia, amely a korábbi fejlettségi szinten nem volt biztosítható.

A távolról történő, valós idejű vizsgálatok elvégzésével, illetve az ahhoz szükséges adatok azonnali továbbításával és a minőségi hibák azonosításával hatékonyabbá és gyorsabbá válik a teljes munkafolyamat. Mindazonáltal a valós idejű döntéshozatalnak – és ezáltal az azonnali beavatkozási lehetőségnek – köszönhetően, valamint a gyártási folyamatok automatizálásával és az emberi erőforrás csökkentésével a minőségbiztosítás területén is szintlépés érhető el.

Másrészt az 5G-s kapcsolat alkalmas az autók folyamatos diagnosztikai adatainak megküldésére vagy az autók közötti információcserére, a stabil és alacsony válaszidejű vezeték nélküli adatkapcsolatok megteremtésére, ezzel támogatva az autonóm vezetést, vagy az okosvárosok úthálózatainak áteresztőképességének növelését. A Vodafone szerint az ötödik generációs mobilhálózat továbbá stabil és megbízható csatornát tud biztosítani különböző mozgásban lévő végpontok között is, lehetőséget biztosítva így a távvezérlésű működtetésre.