Budapest
2024 november 16., szombat
image

Találtak egy gént, ami utat nyithat egy agresszív ráktípus kezeléséhez

A Northwestern Egyetem tudósai azonosítottak egy új gént, amiről úgy vélik, hogy ez a felelős a kissejtes tüdőrák egy agresszív altípusáért. A Science Advances című folyóiratban bemutatott tanulmány részletesen ismerteti ezt az úgynevezett P-altípust, és azt, hogy mit lehet tenni a betegség kezelési lehetőségeinek további fejlesztése érdekében.

Az Interesting Engineering emlékeztet, az altípus ellen jelenleg nincs hatékony kezelés. Lu Vang, a Northwestern Egyetem molekuláris genetikával foglalkozó adjunktusa azt mondta: a fent említett gén azonosításával egy olyan célpont került a kezükbe, amivel szemben már dolgozni tudnak. Erre eddig nem volt lehetőségük.

A kutatók a CRISPR génszerkesztési eljárást használták a konkrét gén megtalálásához. Vang és csapata ezután egereken végzett kísérletekbe kezdett, hogy a bennük lévő rákos sejteket megkíséreljék eltávolítani. Ez a közlemény szerint sikerült. Az más kérdés, hogy vajon a betegség ellen kitalált, célzott gyógyszert is lehet-e készíteni, de a kutatók erre készülnek; olyan készítményben gondolkodnak, ami terveik szerint képes lenne megzavarni a gén (a POU2AF2) működését, hogy végeredményben a tüdőrák ezen altípusát kezelni lehessen.

Az Egyesült Államokban a tüdőrák a vezető halálok a rákos megbetegedések közül. Az Amerikai Rákellenes Társaság (American Cancer Society) becslései szerint a kór miatt idén újabb 31 880 haláleset várható.