Budapest
2025 január 15., szerda
image

Találtak egy forró gázgömböt a Tejútrendszer közepénél, a fénysebesség harmadával száguld

Egy forró gázbuborékot figyeltek meg a csillagászok a Tejútrendszer közepénél lévő, Sagittarius A nevű szupermasszív fekete lyuk körül – számolt be róla az IFLScience. A képződmény a fénysebesség harmadával mozog, a segítségével pedig új betekintést nyerhetünk abba, hogy milyen is a környezet az égitest körül.

Maciek Wielgus, a németországi Max Planck Intézet munkatársa szerint a forró gázbuborék akkora pályán kering, mint a Merkúr a Nap körül, és nagyjából 70 percbe telik, mire megkerüli a fekete lyukat. A megfigyelésről szóló tanulmányt az Astronomy & Astrophysics című lapban publikálták a kutatók.

A megfigyelést az Event Horizon nevű rádióteleszkóp-rendszerrel, összesen nyolc teleszkóp összehangolásával végezték el. Ennek köszönhetően sikerült elkészíteni az első fényképet a Sagittarius A-ról, és az akkor begyűjtött adatokból derült ki, hogy valami kering körülötte.

Az adatokat még 2017-ben rögzítették, akkor véletlenül egy sugárzást észleltek a galaxis középpontja felől. A kutatók úgy vélik, hogy az ilyen típusú kitöréseket a fekete lyukak körül keringő forró gázbuborékok által keltett mágneses kölcsönhatás okozhatja. Ilyet azonban korábban csak a röntgen- és az infravörös megfigyelések során észleltek, így ez volt az első eset, hogy rádióteleszkópok segítségével is sikerült ugyanezt megtenni.

A mostani megfigyelésből nemcsak a fekete lyuk mágneses terét, hanem annak alakját és mozgását is kiszámolhatják a kutatók. A szakemberek szerint a jövőbeni kitörések még közelebb vihetnek majd a szupermasszív fekete lyuk megértéséhez.