Budapest
2024 november 25., hétfő
image

Találtak egy bolygót a lakható zónában, az egész felszínét víz boríthatja

A kanadai Montreali Egyetem kutatói által vezetett nemzetközi tudóscsapat egy olyan exobolygót – vagyis a Naprendszeren kívül, idegen csillag körül keringő bolygót - fedezett fel, amelynek felszínét teljes egészében víz boríthatja. A TOI-1452b 100 fényévre van a Földtől a Sárkány csillagképben – számolt be róla az Interesting Engineering.

Külön érdekessége, hogy mérete 70 százalékkal, tömege pedig 5-ször nagyobb a Földnél, és a lakható zónában kering, vagyis alkalmas lehet arra, hogy a hőmérsékletnek köszönhetően folyékony víz létezzen rajta.

Nem ez az első alkalom, hogy vízzel rendelkező égitstre bukkanna a kutatók. A Jupiter és a Szaturnusz egyes holdjait vastag vízréteg borítja, a most felfedezett bolygó azonban még a Földnél is nedvesebb.

A mérete és a súlya ellenére a sűrűsége arra utal, hogy könnyebb anyagokból áll, mint amit a Föld belsejében találni. Ilyen könnyebb anyag a víz is. A számítások szerint a bolygó 30 százaléka lehet víz, a Földnél ez csupán 1 százalékot tesz ki.

A kutatók a NASA egyik szondájával bukkantak a bolygóra. Charles Cadieux, a tanulmány vezető szerzője szerint bár eddig nem bukkantak olyan bolygóra, ami az élet fenntartására alkalmas lehet, ha valóban víz van a TOI-1542b felszínén, akkor érdemes lesz további vizsgálatokat folytatni.

A tudósok szerint ugyanakkor még nem teljesen biztos, hogy egy óceánbolygóról van szó, az is lehet ugyanis, hogy egy kőzetbolygó, aminek a légköre héliumból és hidrogénből áll.

A bolygót a jövőben a James Webb űrteleszkóppal is szemügyre fogják venni, ami pontosabb eredményeket adhat majd róla.