Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

Találtak egy anyagot, aminek a kutatók szerint „emlékei” vannak, így tudja, hogyan legyen újra önmaga

Nem egy élő szervezet, ahogy az agy összetettségét sem közelíti meg, a vanádium-dioxid (VO2) azonban mégis igazán különleges tulajdonsággal rendelkezik: a svájci Lausanne-i Egyetem (EPFL) szerint bizonyos értelemben képes visszaemlékezni az őt ért korábbi ingerekre. Ez pedig olyan képesség, amivel – olvasható a Science Alert cikkében – talán csak egy-két másik anyag bír.

A vanádium-dioxid létezéséről már hosszú ideje tudni, ahogy a felhasználása se mostanában kezdődött. (Az anyagot elsősorban a szilícium alternatívájaként használják, és a különféle elektronikai eszközök gyártásához veszik igénybe, mivel jó vezetőképességű.)

A rendhagyó tulajdonságát egy 2018-ban kezdődött kutatás során sikerült beazonosítani: a kutatók rájöttek, hogy az anyag egy kritikusnak számító hőmérséklet felett fémként kezd el viselkedni. Az alatt viszont – ez egészen pontosan 68 Celsius-fokot jelent – visszaáll az eredeti állapotára, vagyis újból szigetelő lesz belőle. Ez a kutatók szerint azért lehetséges, mert a hőmérséklet változásával az anyag atomi szintjén is hangsúlyos változások kezdődnek.

Ezek azonban csakis azért tudnak megvalósulni, mert az anyagnak „emlékei” vannak.

Elison Matioli, az EPFL villamosmérnöke úgy értékelt: nagyon úgy tűnik, hogy a vanádium-dioxid „emlékszik rá”, honnan indult, és hova kell visszatérnie, ha a körülmények már nem olyanok, mint előtte. Matioli azt is mondta, soha más anyagnál nem figyelt még meg hasonlót.

A kutatócsoport szerint az anyag más tulajdonságainak kiaknázásával újfajta elektronikus eszközöket lehetne fejleszteni, amik az adatfeldolgozás és tárolás területén is előnyösebben viselkedhetnének, mint a most elérhető technológiák.