Budapest
2024 november 19., kedd
image

Takács Péter: Nem jelent semmit, hogy az orvosok többsége kamarai tag maradt

Takács Péter egészségügyi államtitkár az atv.hu-nak azt mondta, a kormánynak nem volt célja megszüntetni a Magyar Orvosi Kamarát (MOK), ezért indifferensnek tartja, hogy az orvosok többsége önkéntesen visszalépett a kamarába.

Takács azok után állítja, hogy a kormány nem akarta megszüntetni az Orvosi Kamarát, hogy a parlamenten villámgyorsan átnyomta a kötelező kamarai tagság megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot, miután a Kamara szembeszállt az egészségügyi átalakítás több elemével.

A törvényjavaslatot kemény kommunikáció előzte meg: a Belügyminisztérium Méltatlan támadás a kormány és a betegek ellen címmel tartott korábban sajtótájékoztatót, ahol Takács Péter egészségügyi államtitkár többek között arról beszélt, hogy a MOK fenyegeti a betegbiztonságot, mikor arra buzdítja a háziorvosokat, ne írják alá az ügyeleti szerződést. A Fidesz pedig sietett leszögezni, hogy a MOK csupán azért tiltakozik, mert Gyurcsány Ferenc irányítja őket. Kincses Gyula kamarai elnök minderre korábban a hvg360-nak azt mondta, a kamara nem veszélyezteti a betegbiztonságot, hiszen a régi rend szerint ügyelhetnek a háziorvosok.

Azok után, hogy a parlament megszüntette a kötelező kamarai tagságot, az orvosok 30 napon belül nyilatkozhattak arról, hogy tagok akarnak maradni.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a határidő leteltével több mint 33 ezer orvos erősítette meg kamarai tagságát, ez azt jelenti, hogy az orvosok többsége kamarai tag maradt. Kincses Gyula korábbi tájékoztatása szerint az orvosi kamarának 50 ezer tagja van, az aktív tagok száma 40 ezer felett van. A közellátásban körülbelül 30 ezer orvos dolgozik.

Takács Péter államtitkár ezzel kapcsolatban azt mondta,

„ezt szerintem nem kudarc meg siker dimenziójában kell értékelni, mi sosem ezt tettük.”

Takács állítja, hogy ő nagyon sok olyan orvost ismer, akik ugyan nem értenek egyet a MOK jelenlegi elnökségével, de mivel évtizedek óta kamarai tagok, ezért visszaléptek.

Az államtitkár tud olyanról is, aki nem akart visszalépni, erről levelet is küldött a kamarának, mire kapott egy köszönő e-mailt, hogy megerősítette a tagságát. „Ezt lehet, hogy nem árt majd a végén figyelembe venni" – tette hozzá Takács.

A számot nem kommentálta bővebben, azt mondta,

„Igazából én ennek nem tulajdonítok jelentőséget.”

Arra a kérdésre, hogy a kamarai tagok magas létszáma indokolja-e, hogy a továbbiakban a kormány komolyan vegye a MOK szakmai javaslatait és véleményét, Takács azt mondta, hogy a kormány eddig is és ezután is konzultálni fog a tagokkal. „Sőt, ma délelőtt tízkor én egy olyan megbeszélésről jöttem, ahol ott ültek a kamara képviselői, hiszen én megígértem, hogy az alapellátás finanszírozására és annak áttekintésére egy állandó munkabizottságot hozok létre az államtitkárságon belül” – mondta Takács.

Az egyeztetések minőségét azért kifogásolja a MOK, a decemberi megbeszélésről például Kincses Gyula azt mondta, ott „folyamatosan változó vízióvariácoókról volt szó", majd kiderült, hogy „amiről korábban szó volt, azt már rég nem úgy gondolják, máshogy lesz. Végül nem is úgy lett, ahogy ott mondták, meg úgy sem, ahogy később leírták".