Tagadja a kormány, hogy a belga pénzügyminisztériumnál levélben lobbizott volna az orosz kémbank ügyében
„A Gazdaságfejlesztési Minisztériumban semmilyen levél nem készült a Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) vonatkozásában, ennek megfelelően a gazdaságfejlesztési miniszter sem küldött levelet belga kollégájának ebben a témában. Minden ezzel ellentétes állítás hamis." Így válaszolt Fónagy János, a tárca államtitkára arra a képviselői írásbeli kérdésre, amely arról szólt, lobbizott-e a magyar kormány annak érdekében, hogy feloldják a zárolást az „orosz kémbankként" is emlegetett, budapesti központtal működő IIB forrásainál.
A bank helyzetét tovább nehezíti, hogy Magyarországon kívül az összes EU-tag részvényes távozott vagy távozik belőle, így könnyen előfordulhat, hogy Oroszország válik a többségi tulajdonossá, ebben az esetben pedig még inkább ellehetetlenülhet uniós működése.
Cikkünk megjelenése előtt megkérdeztük Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert a kormányinfón, aki elismerte, hogy a bank nehéz helyzetbe került, a politikus azt is hozzátette, „nem tudom, megmenthető-e". Ennek ellenére hivatalosan a kormány kitart a bank mellett, legyen szó a tagságról, legyen szó arról, hogy az intézmény az Országgyűlés döntése értelmében a magyar jogrendszer felett állva működhet Budapesten.
Tordai Bence a cikkek megjelenését követően intézett írásbeli kérdést az IIB jövőjéről Nagy Mártonnak. A Párbeszéd parlamenti képviselője azt kérdezte, valóban lobbizott-e miniszter a belga pénzügyminisztériumnál, hogy feloldják az IIB értékpapírjait az Euroclearnél? Azt is megtudakolta, tervezi a kormány, hogy Bulgária és a többi részes európai ország kilépése után növeli a bankban lévő részesedését, megelőzendő, hogy Oroszország váljon többségi főrészvényessé? És azt is, netán inkább a kilépést tervezik, összhangban Gulyás miniszter értékelésével?
A tárca nevében válaszoló Fónagy János államtitkár az utóbbi két kérdést válasz nélkül hagyta.