Budapest
2024 november 14., csütörtök
image

Szorul a hurok a hintőpora miatt több tízezrek által perelt Johnson&Johnson körül

A Johnson & Johnson leányvállalata, az LTL ismét arra kér egy amerikai bírót, hogy szüneteltesse azt a 38 000 peres ügyet, amelyekben azt állítják, hogy a vállalat hintőporai és más zsírkő tartalmú termékei rákot okoznak, mivel a cég újabb kísérletet tesz a peres ügyek csődeljárás keretében történő rendezésére, miután egy szövetségi fellebbviteli bíróság az első kísérletet visszadobta – írja a Reuters.

A New Jersey állambeli Trentonban tartott keddi meghallgatáson az LTL Management azzal érvel majd, hogy a J&J-t a csődtörvény szerinti úgynevezett „automatikus halasztás” – ez megakadályozza, hogy az ellene indított perek továbbhaladjanak, amíg a csődeljárás be nem fejeződik – védi. A vállalat piaci értéke meghaladja a 430 milliárd dollárt, és egyébként eleddig még nem jelentett csődöt.

A rákos megbetegedésekben szenvedő felperesek két csoportja és az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumának csődfelügyeleti szerve is ellenezte a vállalat halasztási kérelmét, azzal érvelve, hogy ez csalárd kísérlet volna a korábbi bírósági ítélet kijátszására, és hogy a második csődeljárás sikerének „csekély vagy nem létező kilátásai” vannak.

Több mint 38 000 zsírkőper áll parkolópályán azóta, hogy az LTL 2021-ben először csődöt jelentett, de a rákos áldozatok szerint lehetővé kell tenni számukra, hogy folytassák a pereket, miután egy szövetségi fellebbviteli bíróság elutasította a vállalat azon kísérletét, hogy a pereket csődeljárással rendezhesse.

A philadelphiai székhelyű fellebbviteli törvényszék januárban úgy döntött, hogy az LTL nem jogosult a csődeljárásra, mivel nem minősül „pénzügyi nehézségekkel” küzdő cégnek. Mielőtt a perek azonban folytatódhattak volna, az LTL másodszor is csődöt jelentett, és ezzel újraindult a vita a csőd jogszerűségéről.

Az LTL azzal érvel, hogy a pereket le kell állítani, mert a J&J elleni pereskedés veszélyeztetné a csődeljárás során az összes jelenlegi és jövőbeli zsírkővel kapcsolatos követelés átfogó rendezésére irányuló tárgyalásait. A cég szerint a második csődeljárás különbözik az elsőtől, mivel kevesebb pénzeszköz áll rendelkezésére, és több felperes támogatja a megegyezést.

A J&J 8,9 milliárd dollárt ajánlott fel a követelések rendezésére, de nem közölt részleteket arról, hogy az egyes felperesek mennyit kapnának a megállapodásból. A vállalat azt állította, hogy a babapúder és más zsírkőtartalmú termékek biztonságosak és nem okoznak rákot.

A J&J szerint a 60 ezer felperest képviselő ügyvédek beleegyeztek, hogy támogatják a jelenlegi egyezségi ajánlatot. A J&J erőfeszítése, hogy csődeljárás keretében rendezze a zsírkővel kapcsolatos kötelezettségeit, 2021 októberében kezdődött. A vállalat kettéválasztotta fogyasztói üzletágát, és a több tízezer zsírkőperét átterhelte az újonnan létrehozott leányvállalatára, az LTL-re, amely szinte azonnal be is nyújtotta a csődeljárás iránti kérelmét. A cél: megállítani a perek lavináját, és a felpereseket globális egyezségre kényszeríteni.

Kérdéses azonban, hogy mennyire lehet sikeres ez a stratégia, ugyanis az ügyben eljáró csődbíró most is az a Michael Kaplan, aki korábban egyszer már visszadobta az LTL kérelmét.