Budapest
2024 november 20., szerda
image

Szokott D-vitamint szedni? Pedig lehet, hogy kellene

A szakemberek mindenkinek ajánlják a D-vitamin pótlását, különösen a novembertől márciusig tartó időszakban. Valkusz Zsuzsanna docens, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Belgyógyászati Klinika klinikai főorvosa elmondta, hogy számos betegség kialakulása van összefüggésben a D-vitamin hiányával.

A vitaminhiány igazoltan szerepet játszik

Felhívta a figyelmet, hogy az ajánlásban a felnőttek számára előírt napi 2000 NE (nemzetközi egység) mennyiség élelmiszerből még kiegyensúlyozott táplálkozással sem biztosítható.

Lakatos Péter, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinikájának igazgatóhelyettese érzékeltette: a D-vitamin minden sejtünkre hatással van, és bár a D-vitamin nem gyógyít meg, a hiánya számos betegségben szerepet játszik.

Régóta bizonyítottak például a D-vitamin-hiány és a csontlágyulás összefüggései – mondta, hozzátéve: a csípőtáji törést szenvedő betegek 90 százalékánál mutatható ki jelentős D-vitamin-hiány, és igazolt az is, hogy a csontritkulás elleni kezelések leginkább D-vitamin-pótlás mellett hatékonyak.

A szakemberek kitértek arra, hogy a tabletták, lágyzselatin kapszulák, cseppek, folyadékok mellett már olyan innovatív készítmény is elérhető Magyarországon, mint a nyelven olvadó, ízesített lapka, amely azok számára teszi könnyebbé a vitaminbevitelt, akik nyelési nehézségekkel, felszívódási problémákkal, laktózintoleranciával küzdenek, vagy az orális gyógyszerszedést megnehezítő betegségek miatt a hagyományos termékek bevételére nem képesek.