Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

Szoftverfrissítést kapott a Curiosity marsjáró, 180 változtatást hajtottak végre az eszközön

Egy számítógép vagy mobilkészülék operációs rendszerének, szoftvereinek frissítése időnként az indokoltnál bonyolultabb folyamat lesz – lefagyó telepítés, vagy számos egyéb probléma nehezítheti a folyamatot, ami azonban időnként elkerülhetetlen.

A NASA azonban most némileg komplexebb frissítési folyamatot hajtott végre, ugyanis április 3. és 7. között szoftverfrissítést kapott a Curiosity nevű marsjáró, ami immáron egy évtizede járja a vörös bolygót.

A NASA szerint a frissítés csaknem 180 változtatást eszközölt a rover szoftverében. Ezek között voltak kisebbek is, mint az, ami a Földre küldött üzeneteket érintette, de nagyobbak is: ilyen a kódokat érintő módosítás is.

Szintén érinti a frissítés a marsjáró mozgásának és kormányzását szolgáló kódsorokat is, de talán a legfontosabb az, ami a kerekekkel kapcsolatos: mint a The Register írja, már a Marsra érkezés után egy évvel látszódni kezdtek kopás nyomai az alumínium kerekeken. Hogy a további elhasználódásnak elejét vegyék, már korábban is eszközöltek frissítéseket a szoftverben, hogy megelőzzék a további amortizációt.

Ezek egy algoritmussal javították a Marsjáró tapadását, így csökkentve a kopás mértékét, a most kiadott frissítés pedig még tovább megy. A NASA szerint két új, a manőverezést segítő parancsot vezettek be, amelyek csökkentik a kormányzás mértékét, miközben az eszköz egy pont felé halad.

A frissítéssel egyszerűsítettek a vezetés folyamatán, hogy kevesebb kormányzásra legyen szükség, ezáltal is tovább csökkentve a kopást.

A frissítőfájlt 51 részre bontva küldték ki a marsjárónak, az elsőt még november 30-án töltötte le az eszköz, az utolsó részletet pedig 10 nappal később. Gondoltak a szakemberek arra is, ha esetleg valamilyen probléma ütné fel a fejét a frissítési folyamatban: az előző szoftver bármikor visszaállítható, ugyanis biztonsági mentésként továbbra is megtalálható a Curiosity memóriájában.