-4° Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

Szívroham vagy valami más? Választ adhat az Apple Watch

A rettegett szívinfarktus esetén gyakran az mentheti meg a beteg életét, ha időben kórházba, orvoshoz kerül. Viszont sokan bizonytalanok a tünetek felismerésében, különös tekintettel arra, hogy akár egy reflux vagy egy pánikroham is okozhat hasonló érzéseket. Jó lenne ilyenkor biztosra menni, ami tulajdonképpen meg is tehető egy Apple Watch birtokában – legalábbis több kutatás szerint.

A Texas Heart Institute szakemberei – írja a Phone Arena – például felfedezték, hogy az Apple Watch EKG funkciója is jelezheti a felhasználónak, ha az infarktusra utaló tünetek miatt orvoshoz kell(enne) fordulnia.

De hogy lehet ez, amikor az okosórának csak egy elvezetéses EKG-ja van, szemben a kórházakban használt 12 elvezetéses gépekkel?

Az Apple Watch egy pozitív elektródát (az óra hátulján) és egy negatív elektródát (a digitális koronánál) használ az egy elvezetéses EKG rögzítéséhez. Ebben az egyszerű eljárásban az órát a bal csuklón kell viselni, a viselője elindítja az óráján az EKG alkalmazást, és jobb ujjával megérinti az óra digitális koronáját. Az óra ezután 30 másodperces felvételt készít, hogy bipoláris jelet generáljon a bal és a jobb kar közötti feszültségkülönbségekből, szimulálva a hagyományos EKG I. elvezetés felvételét. Ezután az EKG-alkalmazás elvégezheti a ritmuselemzést, és a felvételt szinuszritmusnak, bradycardiának, tachycardiának, pitvarfibrillációnak vagy nem meggyőzőnek minősítheti. Mivel az óra csak egy elvezetéses információt nyújt, az Apple egyértelműen jelzi, hogy nem használható az infarktus észlelésére.

Azonban – állítják a kutatók – van néhány módja annak, hogy az Apple Watch több elvezetéses EKG-t készítsen. Ha az Apple Watch hátoldalát a has különböző helyeire teszik, és a jobb mutatóujjal megérintik a digitális koronát, akkor akár hat EKG elvezetést lehet rögzíteni. Egy másik tanulmány megállapította, hogy az Apple Watch pontos leolvasást tud generálni az I., II. és III. vezetékekre vonatkozóan, amelyek „a szokásos 12 elvezetéses EKG szerves részét képezik a rutin klinikai alkalmazásokban". Az Apple Watch a már említett módon képes leolvasni az I. elvezetést. A II. esetében „az órát a bal alsó hasra, a bal combra vagy a bal bokára lehet helyezni, az elvezetést pedig úgy lehet rögzíteni, hogy a jobb mutatóujjat az óra koronájára kell helyezni; a III-nál pedig ugyanezt kell tenni a bal mutatóujjal. Több kísérlet is megerősítette ezeknek a leolvasásoknak a pontosságát, és azt, hogy az eredmények „alkalmasak a diagnózisra".

A kardiológusok képesek voltak az Apple Watch EKG-jeleinek több mint 90%-át helyesen, vak módszerrel hozzárendelni a megfelelő szabványos EKG-elvezetésekhez. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az Apple Watch által végzett I–III. elvezetéses mérések pontosak és nagymértékben összehasonlíthatók a szabványos EKG-val végzett felvételekkel.

Persze vannak azonban problémák, és további kísérleteket kell végezni, mindazonáltal – írják a kutatók a Texas Heart Institute Journalban – az Apple Watch önellenőrző eszközként szolgálhat olyan betegek számára, akiknél mellkasi fájdalmak vagy a szívinfarktus egyéb tünetei jelentkeznek.